Mapujeme, jak čeští politici napomáhají nebo bojují proti šíření ruského a čínského vlivu v Česku

Kauzy

    Vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí

    Na konci listopadu 2022 schválil zahraniční výbor vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí iniciovaný poslankyní Evou Decroix (ODS), která se později stala i jeho předsedkyní. Vznik podvýboru odpovídá závazkům v programovém prohlášení vlády Petra Fialy, která se chce vrátit k polistopadové tradici zahraniční politiky ČR se silným důrazem na lidská práva. Podvýbor svou činností poskytne Poslanecké sněmovně nové možnosti, jak např. adresovat úpadek demokracie a lidských práv v zahraničí v autoritářských zemích, jako je Rusko nebo Čína.

    Detail kauzy

    Vrbětice

    V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

    Detail kauzy
    Meziparlamentní skupina přátel Ruska a její aktivity

    Kvůli ruské invazi do Ukrajiny zaniklá meziparlamentní skupina ČR – Ruská federace dlouhodobě sdružovala poslance, kteří nemají problém s politikou Kremlu a často se i s jeho činovníky setkávají, čemuž napomáhala i samotná skupina. Její členové, mezi něž patřili zejména poslanci ANO a SPD, tak napomáhali k legitimizaci agresivní politiky Kremlu.  

    Detail kauzy
    Kontroverze ohledně vakcíny Sputnik V

    Během pandemie covidu-19 se mezi poslanci rozhořela debata o vakcínách, se kterými má Česká republika počítat ve své očkovací strategii. Zatímco tehdejší opozice ostře odmítala možnost dovozu ruských nebo čínských vakcín, někteří k nim byli shovívavější, jiní na nich dokonce trvali. Tyto vakcíny se ale potýkaly s podezřelými výsledky testovacích fází výroby, problémy s transparentností výrobního procesu a staly se nástrojem mocenské politiky, kterou vedly země jejich původu.

    Detail kauzy
    Vítání ruského motorkářského gangu Noční vlci v České republice

    Od roku 2014, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu a ilegálně anektovalo Krym, navštěvoval Českou republiku pravidelně až do roku 2021 ruský motorkářský gang Noční vlci, který při samotné anexi Krymu asistoval. Jeho členy pak pravidelně vítal poslanec Jaroslav Foldyna.

    Detail kauzy
    Účast na oslavách konce druhé světové války na ruské ambasádě

    Pravidelných oslav pořádaných ruským velvyslanectví příležitosti výročí konce druhé světové války se několikrát zúčastnili poslanci SPD Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna a Jaroslav Bašta, ale i poslanci ANO Radek Vondráček a Stanislav Berkovec. Svou návštěvou tak nejenže napomohli legitimizaci ruské agresivní politiky nejen vůči Ukrajině, ale zároveň se vystavili riziku kompromitace ruskými zpravodajskými službami, které na ruské ambasádě ve velkém působí.

    Detail kauzy

    Cesta předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy v říjnu 2018

    Dnes již bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček podnikl v říjnu 2018 třídenní cestu do Moskvy, kde se setkal se sankcionovanou předsedkyní ruské horní komory Valentinou Matvijenkovou a sankcionovaným předsedou Dumy Vjačeslavem Volodinem. Tématem jejich debat byla mimo jiné i možná dostavba jaderné elektrárny Dukovany ruským Rosatomem. Spolu s Vondráčkem se do Ruska vypravila i delegace poslanců z výboru pro vzdělání a výboru pro zdravotnictví. Celá delegace po svém návratu sklidila ostrou kritiku ze strany tehdejší opozice.

    Detail kauzy
    Marek Benda a podpora Tchaj-wanského partnerství

    Poslanec Marek Benda dlouhodobě podporuje Tchaj-wan a navazuje s jeho čelními představiteli ve jménu České republiky nadstandardní vztahy.

    Detail kauzy
    Cesta hospodářského výboru do Číny 2018

    Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny se v září 2018 vydal na cestu do Číny. Ze současných poslanců se delegace účastnili Radim Fiala, Jan Bauer a Martin Kolovratník a během ní se mimo jiné sešli s partnerským ekonomickým výborem Čínského lidového politického poradního shromáždění, navštívili centrálu společnosti Huawei a jednali s čínskou firmou CGN zabývající se jadernou energetikou. Podobné cesty mohou představovat bezpečnostní riziko, navíc legitimizují čínský režim.

    Detail kauzy
    Varování NÚKIB před čínskou firmou Huawei

    V prosinci roku 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před používáním technických nebo programových prostředků čínské společnosti Huawei. Z varování se velmi rychle stala mediální kauza, ve které mnoho politiků včetně premiéra a ministrů NÚKIB kritizovalo a míru nebezpečí relativizovalo.

    Detail kauzy
    Cesta poslanecké delegace na Tchaj-wan v roce 2018

    Pětičlenná delegace Poslanecké sněmovny v listopadu 2018 navštívila Tchaj-wan, kde prohlubovala především politickou a hospodářskou spolupráci s tímto pro ČR strategickým partnerem.

    Detail kauzy
    První a druhá zrušená cesta delegace poslanců do Číny v roce 2018

    V červenci 2018 odmítl Organizační výbor schválit delegaci do Číny, která byla složená z poslanců přímo pozvaných čínskou komunistickou stranou a Peking tak zároveň přislíbil cestu financovat. Poté, co šest z devíti členů účast v delegaci zrušili, omluvil se její hlavní delegát Jan Birke (ČSSD) čínské ambasádě a cestu zrušil. V listopadu ji ale znovu předložil Organizačnímu výboru s upraveným výběrem členů delegace, avšak ani druhá cesta nebyla povolena. Peking tak opět nabídl pokrýt její náklady, což opozice hlasitě kritizovala. Birke se proto nepokoušel dál cestu protlačit.

    Detail kauzy
    Cesta Radima Fialy do Číny spolu se Zemanem v listopadu 2018

    Radim Fiala se připojil k cestě Miloše Zemana do Číny v roce 2018, Zemanův program sestával ze schůzky s čínským prezidentem nebo z jednání s vedením společnosti CITIC. Podobné cesty mohou jednak představovat bezpečnostní riziko a také legitimizují politiku ČLR, která mimo jiné hrubě porušuje lidská práva.

    Detail kauzy
    Spolupráce Středočeského kraje s Čínou

    Tehdejší hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v roce 2017 intenzivně rozvíjela byznysovou spolupráci s partnerskými čínskými provinciemi. Její snahy zahrnovaly i vedení delegace kraje na návštěvě čínské provincie Sečuán, které se účastnil i tehdejší náměstek kraje pro oblast cestovního ruchu Vít Rakušan (STAN).

    Detail kauzy
    Karel Havlíček a vznik Konfuciova institutu na Vysoké škole finanční a správní

    V listopadu 2018 slavnostně otevřela Konfuciův institut při VŠFS členka čínského Politbyra a někdejší vedoucí Oddělení práce na jednotné frontě ÚV KS Číny Sun Čchun-lan. Z řad politiků tuto iniciativu uvítal například někdejší děkan VŠFS a současný člen představenstva Karel Havlíček. Oficiálním posláním Konfuciových institutů je „poskytovat výuku čínského jazyka a přibližovat čínskou kulturu,“ ovšem existuje řada důkazů, že slouží také k šíření politického vlivu Komunistické strany Číny.

    Detail kauzy
    Otrava Skripalových a dezinformační kampaň k novičoku

    Ruský pokus o vraždu bývalého zpravodajce Sergeje Skripala vyvolal diplomatickou krizi nejen na národní úrovni, když Rusko označilo Českou republiku jako možného původce použitého jedu novičok. Že se látka u nás vyráběla i uskladňovala lživě prohlásil Miloš Zeman, přičemž jej v tomto výroku podpořili zejména poslanci SPD. Ve Sněmovně se ho zastalo i ANO spolu s komunisty a tehdejším sociálním demokratem Jaroslavem Foldynou (nyní SPD). Opoziční strany po něm požadovaly vysvětlení a jeho slova odsoudily.

    Detail kauzy
    Martin Kukla a jeho setkání s čínskou delegací v Kraji Vysočina v roce 2018

    Poslanec Martin Kukla (ANO) se jako náměstek hejtmana v Kraji Vysočina podílel na spolupráci s čínskou provincií Hubei a setkal se i s čínskou delegací vedenou čínskou velvyslankyní Ma Keqing. Setkávání s čínskými představiteli a spolupráce s čínskými regiony přitom napomáhá legitimizaci politiky Pekingu, který dlouhodobě a hrubě porušuje lidská práva v zemi a vyvíjí nepřátelské aktivity nejen vůči ČR.

    Detail kauzy
    Únos Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym

    V kontextu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo odvezl zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov v roce 2017 premiérova syna na Ruskem okupovaný Krym, kde s vědomím jeho otce a tehdejšího premiéra Andreje Babiše přebýval až do počátku roku 2018. Protopopov se přitom netají svými proruskými postoji a během cesty seznámil Andreje Babiše mladšího i s prorusky smýšlející Ukrajinkou Elizavetou M. Protopopovou navíc Andreje Babiše mladšího už dříve vzal do Moskvy nebo Kaliningradu. V případě únosu Andreje Babiše mladšího z daných míst se pak jeho otec a premiér Andrej Babiš mohl snadno stát vydíratelnou osobou a ohrozit tak suverenitu České republiky.

    Detail kauzy
    Cesta Jany Mračkové Vildumetzové do Ruska v roce 2018

    Dnes již bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová se v září 2018 vydala spolu s delegací zastupitelů z Karlovarského kraje do ruského Jekatěrinburgu jednat o znovuzavedení přímého leteckého spojení do Karlových Varů. Svou cestou do Ruska nicméně Vildumetzová napomohla legitimizaci ruské agresivní politiky. Cesty do Ruska navíc výrazně usnadňují ruským zpravodajským službám dostat se s politiky do kontaktu.

    Detail kauzy

    Setkání Josefa Bernarda s představiteli Číny

    Josef Bernard z pozice hejtmana Plzeňského kraje přijímal reprezentanty Čínské lidové republiky a politickou záštitou jim otevíral dveře do akademické i podnikatelské sféry, kterých Čína často zneužívá za účelem špionáže.

    Detail kauzy
    Cesty Kláry Dostálové do Číny

    Klára Dostálová se na pracovní cesty do Číny vydala dvakrát, a to v pozici první náměstkyně tehdejší ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové – poprvé v roce 2015 a podruhé v roce 2017, v obou případech kvůli cestovnímu ruchu a domluvě bližší spolupráce. Zahraniční cesty politiků do těchto oblastí jsou přitom rizikové, neboť s nimi lépe mohou například navázat spolupráci tamní zpravodajské služby.

    Detail kauzy
    Cesta Taťany Malé do Číny

    Nynější poslankyně, bývalá náměstkyně jihomoravského hejtmana a bývalá ministryně spravedlnosti Taťana Malá, se v roce 2017 vydala na pracovní cestu do čínské provincie Hubei, kde podepsala memorandum o investici čínské developerské společnosti a zároveň se snažila dojednat spolupráci v oblastech, které jsou důležité pro čínskou průmyslovou špionáž. Této cesty se účastnil člověk velmi blízký bývalému hejtmanovi Haškovi a který později na půdě jihomoravského kraje uvítal čínskou delegaci, jejíž součástí byl i prominentní politik z politických struktur komunistického systému.

    Detail kauzy
    Ladislav Okleštěk a jeho dlouhodobé budování čínských vazeb v Olomouckém kraji

    Ladislav Okleštěk z pozice hejtmana Olomouckého kraje poskytoval záštitu kulturním, vzdělávacím a podnikatelským aktivitám čínských subjektů, včetně z bezpečnostního hlediska problematického Konfuciova institutu nebo schválení cesty zástupců Olomouckého kraje do Číny. Svojí činností se opakovaně dostával do situací, kdy na něj mohly být vyvíjeny vlivové aktivity, případně se mohl dostat do kontaktu s čínskými zpravodajci.

    Detail kauzy
    Josef Bernard a jeho budování čínských vazeb v Plzeňském kraji

    Josef Bernard z pozice hejtmana Plzeňského kraje přijímal reprezentanty Čínské lidové republiky a politickou záštitou jim otevíral dveře do akademické, ale i podnikatelské sféry, které Čína často zneužívá za účelem špionáže.

    Detail kauzy
    Cesta Jaroslava Foldyny do Ruska v rámci delegace Ústeckého kraje v roce 2017

    Poslanec Jaroslav Foldyna navštívil v roce 2017 v rámci delegace Ústeckého kraje Moskvu, kde se zúčastnil veletrhu cestovního ruchu a setkal se s náměstkem ruského ministra školství. S ním pak probíral možnost účasti českých dětí na táboře Artěk na Krymu a rozšíření výuky ruštiny na českých školách.

    Detail kauzy
    Cesta Stanislava Blahy do Ruska v roce 2017

    Poslanec Stanislav Blaha (ODS) se v roce 2017 zúčastnil cesty do Ruska v rámci podnikatelské delegace Zlínského kraje. Napomohl tak legitimizaci dlouhodobě agresivní politiky Kremlu, ale zároveň se výrazně vystavil riziku kompromitace ruskými zpravodajskými službami.

    Detail kauzy

    Stanislav Berkovec a jeho cesta na okupovaný Krym v březnu 2014

    Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) se v březnu 2014 zúčastnil samozvané pozorovatelské mise k průběhu ilegálního referenda o připojení okupovaného Krymu k Rusku, čímž napomohl jeho legitimizaci. Zároveň na místě s nejvyšší pravděpodobností přišel do styku s ruskými zpravodajskými službami. Celá akce byla navíc financovaná a organizovaná belgickým krajně pravicovým politikem s vazbami na Rusko.

    Detail kauzy