Agrofert a jeho pokračující byznys v Rusku

Ruská invaze do Ukrajiny v únoru 2022 přinutila řadu západních firem přehodnotit své podnikání v Rusku. Dle informací serveru Neovlivni.cz však ne holding Agrofert patřící do svěřeneckých fondů, jejichž hlavním koncovým příjemcem je poslanec Andrej Babiš. Pokračování v byznysu s Ruskem potvrdil pro server Neovlivní v březnu i nejmenovaný manažer společnosti patřící Agrofertu: „Normálně pokračujeme dál, nikdo nic nezastavil.”

Společnost Preol v březnu nadále dodávala do Ruska glycerin a Firma Precheza navíc skrze moskevskou firmu Chimton zásobovala Rusko titanovou bělobou. Firmy Olma a Kostelecké uzeniny tou dobou stále v Ruské federaci podnikaly a chemička Fatra dokonce zřídila v Moskvě dceřinou společnost. Mnohé společnosti z holdingu jsou pak silně závislé na ruském plynu. K Rusku má navíc velmi blízko řada Babišových spolupracovníků, zejména pak šéf právní divize Agrofertu Alexej Bílek, který v minulosti podnikal v několika česko-ruských společnostech.

Po publikaci zmíněného článku serverem Neovlivní se Agrofert ohradil, že v Rusku už podnikat přestal, avšak toto prohlášení koncern nijak nedoložil a neodpověděl ani na otázku, od koho tedy například odebírá plyn pro své chemičky. Agrofert tak zřejmě napomáhá legitimizaci ruské invaze do Ukrajiny.