Setkání Radka Vondráčka s čínskou delegací z města Tchien-ťin v červenci 2019 v Praze

Radek Vondráček, tehdejší předseda Poslanecké sněmovny, se v Praze ve dnech 8. – 11. července 2019 setkal s čínskou delegací z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin. Návštěva proběhla na základě pozvání ze strany ČSSD a z tehdejších čelních představitelů ČR se delegace setkala kromě Vondráčka ještě s úřadujícím ministrem vnitra ČSSD Janem Hamáčkem a tehdejším místopředsedou Sněmovny Vojtěchem Filipem (KSČM).

Delegaci, se kterou se Vondráček setkal, vedl stranický tajemní města Tchien-ťin a člen politbyra KS Číny Li Chung-čung, aparátčík, jenž je zároveň bývalým vedoucím oddílu lidových milic z města Šen-jang. Lidové milice jsou jednou ze tří hlavních institucí čínských ozbrojených složek, jejich námořní odnož je dokonce největší na světě a byla zapojena do pohraničních incidentů především v Jihočínském moři. Na dotaz TV Seznam Vondráček uvedl, že se bavili o společných cílech a obchodu mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou (ČLR).

Přijetím vrcholného člena politbyra KS a bývalého vedoucího lidových milic poskytl Radek Vondráček politickou podporu delegaci, která přijela vyjednávat byznys. Ve stejné době se odehrála schůzka zástupců čínského města Tchien-Ťin s představiteli čínské pobočky firmy Home Credit, spadající pod impérium Petra Kellnera PPF, která dlouhodobě prosazovala politickou diplomacii jako byznysový nástroj v rámci ČLR.

Radek Vondráček se ve stejné době opakovaně setkával s čínským velvyslancem v ČR a chystal se na svoji listopadovou cestu do Číny, kde se dobrovolně opakovaně vystavil tamějšímu zpravodajskému aparátu.