Radek Vondráček posiluje spolupráci hnutí ANO s KS Číny

Vondráček během své cesty do Číny v listopadu 2019, jejímž cílem byl dovozní veletrh v Šanghaji, navštívil Oddělení mezinárodních styků Ústředního výboru Komunistické strany Číny, které které je „ve výročních zprávách BIS [...] označováno za ‚specifickou stranickou rozvědku‘“. Toto oddělení je jednou z hlavních stranických vlivových institucí: dlouhodobě se věnuje navazování styků s politickými stranami a jejich ovlivňování ve prospěch KS Číny.

Vondráček navštívil také Peking, kde se setkal s členem Stálého výboru Politbyra ÚV KS Číny Li Čan-šuem, členem „Si Ťin-pchingovy kliky“. (Li mimo jiné drží ještě i funkci místopředsedy Komise pro státní bezpečnost a funkci předsedy Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců.)

Čínská strana posléze publikovala oficiální komuniké, ve kterém mimo jiné stálo, že si ANO přeje posílit vztahy s Komunistickou stranou Číny. Vondráček tento výklad označil za nepřesný, ale proti komuniké se odmítl ohradit. Uvedl, že nemá mandát čínskou nabídku přijmout a bude ji tedy tlumočit předsednictvu strany. Zcela ovšem spolupráci nevyloučil: „Nebráním se komunikaci na multilaterální úrovni. Bylo zmíněno, že komunistická strana má vztahy ve všech zemích střední a východní Evropy.“

Podle vlastních slov Vondráček se Sung Tchaem hovořil i o vztazích mezi Pekingem a Prahou pod vedením primátora Zdeňka Hřiba. Čínskou stranu ujistil, „že zahraniční politiku ČR dělá vláda“.

Mimo Vondráčka se veletrhu v Šanghaji účastnil také zastupitel Ústeckého kraje z řad ČSSD Zdeněk Matouš, a jménem Karla Havlíčka zase náměstkyně pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu Martina Tauberová. Cestu do Číny měl s Vondráčkem absolvovat také předseda sněmovního poslaneckého výboru Radim Fiala (SPD).

Před svým odjezdem z Číny se Vondráček v Pekingu setkal s předsedou Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Li Čan-šu. Podle ČTK zmínil zájem České republiky o strategické partnerství s Čínou a „požádal, aby se k jeho naplňování v dohledné době setkala mezivládní komise, která by se stala prostorem pro řešení konkrétních problémů ve vztazích.“