Radek Vondráček a jeho setkání s místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění Maem Piaem v dubnu 2019

Tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se v Praze 16. dubna 2019 setkal s místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS) a vysokým představitelem Komunistické strany Číny jménem Ma Piao. Ten se kromě Vondráčka setkal ještě s poslaneckou skupinou ČR–Čína, kterou vedl tehdejší místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Ma Piao vede ČLPPS, nejvyšší orgán Jednotné fronty, kterou lze přirovnat k bývalé československé Národní frontě, jenž byla nástrojem totalitního politického systému uplatňovaného KSČ a stála nad parlamentem mimo demokratickou kontrolu.

V Čínské lidové republice (ČLR) měla tato organizace historicky za úkol kooptaci a kontrolu nekomunistických sil pod vedením KS Číny. V éře současného generálního tajemníka Si Ťin-pchinga role Jednotné fronty prudce vzrostla. V jeho pojetí se taktika původně určená pro domácí obyvatelstvo a čínskou diasporu v cizině rozšiřuje v souvislosti s jeho mezinárodními ambicemi na kooptaci Leninových “užitečných idiotů” z řad politických a ekonomických elit po celém světě.

Nebyl důvod pro to, aby se Radek Vondráček setkal s Maem Piao, kterýžto, jak Vondráček sám poznamenal, „není protokolárně jeho protějškem.“ Setkání lze proto ze strany ČLR vnímat právě jako kooptaci Radka Vondráčka ze strany ČLPPS.

Obsahově jednal Radek Vondráček s místopředsedou ČLPPS dle vlastního vyjádření o formalitách, pozvání čínských turistů do Jihomoravského kraje a zakázku na prodej českých letadel L-410 do ČLR. Ta ovšem později z větší části ztroskotala a nakonec ji zastavila pandemie COVID-19