Cesta poslanecké delegace na Tchaj-wan v roce 2018

V listopadu roku 2018 navštívila pětičlenná delegace Poslanecké sněmovny pod vedením dnes již bývalého poslance a tehdejšího místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Pikala, spolu se současnou ministryní za TOP 09 Helenou Langšádlovou a současným ministrem za ODS Pavlem Blažkem. Dalším členem byl matador v oblasti politických styků s Tchaj-wanem, předseda Skupiny přátel Tchaj-wanu, poslanec za ODS Marek Benda. Hlavním cílem delegace bylo prohloubení politického a hospodářského rozvoje s tímto strategickým partnerem.

V rámci programu se její členové sešli s viceprezidentem Chen Chien-jenem a navštívili místní Legislativní a Výkonný dvůr (čili parlament a vládu), Národní bezpečnostní radu, Národní radu pro rozvoj, magistrát města Tchaj-peje anebo Českou hospodářskou a kulturní kancelář v Tchaj-peji.

Podobné cesty mají na jedné straně hodnotový význam, protože Tchaj-wan je fungující demokracií v porovnání s komunistickou Čínskou lidovou republikou, kde nejsou dodržována lidská práva. Na druhé straně mají tyto cesty význam i ryze pragmatický, protože tchaj-wanské investice v ČR dlouhodobě značně převyšují čínské.