Proruské vazby Radima Fialy

Minimálně v letech 2013 až 2017 udržoval první místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala vazby se Sergejem Pavljukem, jehož otcem je bývalý důstojník sovětské armády a armádní novinář Oleg Pavljuk, který se aktuálně živí podnikáním. Spoluvlastní třeba firmu East Express, jenž přepravuje zboží do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu a v níž mu společníka dělá jeho bratr Vadim, jenž také působil v sovětských bezpečnostních složkách. V dalších jeho firmách pak působil i Vladimír Vasilijev, další bývalý důstojník sovětské armády. Nebylo by tak překvapivé, kdyby se ruské zpravodajské služby pokusily oba bratry získat ke spolupráci.

Syn bývalého důstojníka sovětské armády Sergej Pavljuk se totiž v roce 2013 stal Fialovým asistentem ve Sněmovně a zůstal jím až právě do roku 2017. Mimo Sněmovnu však oba muže vázaly i firmy IF Holding a Facility Professional (nyní IFP Servis). V první byl Pavljuk člen představenstva, ve druhé jednatel. Jejich majitelem byl pak právě Fiala, a to prostřednictvím své společnosti B.S. Kings.

V roce 2017 pak Sergej Pavljuk sám založil firmu Videoefekt, jejíž klientem se stala i restaurace Dašické sklepy vlastněná podnikateli ze Zakarpatské Ukrajiny, kteří mají vazby na prezidenta Miloše Zemana. Ten je i v roce 2017 vzal na podnikatelskou misi do Ruska.

Mimo to působí majitelé Dašických sklepů i v čele Světové rady podkarpatských Rusínů, jejíž bývalé špičky byly Ukrajinou obviňovány z podkopávání jednoty státu – a to údajně v zájmu Putinova Ruska. Stejně tak se angažují i v mezinárodní nevládní organizaci Všeslovanský výbor, který prosazuje „vzájemnou pomoc slovanských a vlasteneckých organizací a slovanských národů“.

Samotný Fiala pak má skrze své podnikání vazby i na jistého Denise Kazantseva, který působil jako jednatel firmy Venture Capitals, jež se v dubnu 2015 (kdy byla zakládána i SPD) stala novým investorem Fialovy firmy Lifragin. Mimo Venture Capitals však Kazantsev působil i vedení plzeňské firmy Pilsen Steel, kterou vlastní ruský koncern Pilsen Steel, za nímž stojí ruský oligarcha Igor Shamis s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina.