SPD a její proruští asistenti poslanců

Poslanci SPD Jaroslav Foldyna a Karla Maříková si za své asistenty, kteří jim pomáhají s chodem kanceláře a činí jim poradenství v politických otázkách zvolili výrazně proruské osobnosti.

Milutin Ilic, srbský nacionalista, analytik a asistent Jaroslava Foldyny, podporuje Ruskou federaci především v souvislosti s propagováním názorů srbského proruského prezidenta Aleksandara Vučiće.

Foldynův další asistent, Michal Kraft (vlastním jménem Michal Prokeš), je nekritickým obdivovatelem Ruska a šiřitel ruských dezinformací a propagandy. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu kritizoval nejen pomoc ukrajinským uprchlíkům před válkou, ale také šířil prokremelský dezinformační narativ o laboratořích vyvíjejících biologické zbraně na Ukrajině. Kraft také dlouhodobě tvrdí, že Rusko není pro Evropu nebezpečím, naopak obviňuje představitele Evropské unie, které hanlivě označuje za „eurošlechtu“ ze snah vyprovokovat konflikt s Ruskou federací. Tu naopak dává za vzor jako rozumnou a svéprávnou zemi v ostrém kontrastu s Evropskou unií, která má být údajně postižená neomarxistickými tendencemi jako je mj. feminismus či „homosexualismus."

Karla Maříková si za svého asistenta vybrala bývalého poslance SPD Jaroslava Holíka. Holík v Rusku žil 6 let a opakovaně Rusko během svého mandátu navštěvoval, včetně Rusy okupovaného Krymu, na kterém se dokonce účastnil oslav tří let okupace. Po této návštěvě poskytl rozhovor ruskému propagandistickému webu Sputniknews, kde uvedl, že „tamní obyvatelstvo se cítí v bezpečí a nebojí se o budoucnost svých dětí.“ Zároveň je dlouholetým podporovatelem Vladimíra Putina, který se o Rusko dle jeho názoru začal starat. V Poslanecké sněmovně měl úvodní slovo na proruském semináři „Mýty o Rusku.“

Druhým proruským asistentem, kterého si Karla Maříková vybrala do týmu asistentů, je Michal Pála, který na svých sociálních sítích sdílí dezinformace, především o očkování. Zároveň od začátku ruské invaze na Ukrajinu sdílí příspěvky, ve kterých kritizuje pomoc uprchlíkům, postoj České republiky k pomoci Ukrajině a šíří ruskou propagandu obviňující Ukrajince z nacismu.

Skrze své proruské asistenty poslanci Foldyna a Maříková dávají najevo nejen svoji proruskou orientaci, ale také poskytují proruským dezinformátorům prostor k působení v Poslanecké sněmovně.