Jiří Kobza a jeho šíření dezinformací

Z naší analýzy vyplývá, že Jiří Kobza patří mezi aktivní šiřitele prokremelských dezinformačních narativů. Kromě sociálních sítích Kobza přispívá na dezinformační weby jako jsou Česká pozice, Protiproud nebo Parlamentní listy. Poslanec rovněž poskytl rozhovory ruskému propagandistickému webu Sputnik.

Například v kauze Vrbětice tvrdil, že pro zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích neexistuje dostatek důkazů, ačkoli to rozporují investigativní novináři z Bellingcatu a Respektu a české bezpečnostní služby. Prohlásil: „Pokud Národní centrála proti organizovanému zločinu nemá ani tolik důkazů, aby byla schopna zahájit vyšetřování, je to celé postavené na vodě a na domněnkách. Moc by mne zajímalo, kam byla tato munice určena a kdo schválil vydání exportní licence.“

V komentáři zveřejněném na stránkách Parlamentních listů 26. ledna 2022 zase tvrdil, že se Spojené státy snaží vyprovokovat konflikt s Ruskem: „Americký prezident Biden chce poslat do Pobaltí a států východní Evropy dalších 5000 vojáků, přičemž jen v Polsku už je dnes 4000 amerických vojáků a stejné množství v Pobaltí. Co toto chřestění zbraněmi znamená, je jasné. USA nutně potřebují vyvolat konflikt na východě střední Evropy na hranici s Ruskem, aby mohly posunout východní hranici NATO a amerického vlivu.“ Kobza záměrně nezmiňuje eskalaci ze strany Ruska, včetně nasazení vojsk na hranicích s Ukrajinou, na které NATO reagovalo.