Cesta výboru pro vědu a vzdělání do Číny v roce 2019

Na přelomu října a listopadu 2019 navštívila delegace výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu čínská města Peking, Dalian a Chengdu. Cesty se ze současných poslanců zúčastnil místopředseda výboru Karel Rais a Jan Richter (ANO), dále pak dnes již bývalé poslankyně Věra Procházková a Tereza Hyťhová.

Dle stránek Poslanecké sněmovny byla cesta primárně zaměřena na rozvoj vzájemných vztahů v oblasti studentských výměn, spolupráce univerzit, rozšíření vědecké spolupráce. Poslanci v Číně navštívili např. několik čínských univerzit nebo Ministerstvo školství provincie Sichuan a sešli se i s partnerským výborem Všečínského shromáždění lidových zástupců.

Jakékoliv poslanecké cesty do Číny napomáhají legitimizaci politiky čínské komunistické strany, která páchá genocidu Ujgurů, jak její jednání vůči této etnické menšině označilo několik států.

Zároveň Čína vyvíjí nepřátelské aktivity proti Západu, včetně České republiky. Jakékoliv cesty poslanců do Číny jsou tak rizikové, neboť se poslanci vystavují riziku kompromitace čínskými zpravodajskými službami. Explicitně před tím varuje i BIS ve svých výročních zprávách: „Ze zpravodajského hlediska je nejrizikovějším aspektem samotná fyzická přítomnost hosta na území Číny. K oslovení pro spolupráci totiž čínské zpravodajské služby obvykle využívají právě pobyt zájmových osob na území Číny, případně ve třetí zemi.“