Cesta Mariana Jurečky do Číny v květnu 2016

Současný ministr práce a sociálních věcí a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka navštívil v květnu 2016 Čínskou lidovou republiku s vidinou spolupráce v oblastech bezpečnosti potravin, zdraví rostlin a zvířat. Cílem několikadenní cesty bylo uzavření memoranda, jež by mělo usnadnit budoucí obchodní příležitosti. Následně delegace zamířila na mezinárodní potravinářský veletrh SIAL, který se pravidelně koná v čínské Šanghaji, a zástupci ministerstva zemědělství na něj jezdí opakovaně.

Zmiňované memorandum podepsal spolu s ministrem Ústřední správy pro kontrolu kvality, inspekci a karanténu ČLR Zhi Shupingem na čínském ministerstvu zemědělství. Zároveň se český ministr zasadil o zřízení pozice zemědělského diplomata (jímž byl určen Vladimír Randáček), který zajišťuje styky s úřady.

Jurečka kritiku spojenou s utužováním českých vztahů s Čínou v situaci stále se zhoršujících lidských práv v zemi odmítal se slovy: „Otázka lidských práv je důležitá. Nikdo z ministrů za KDU-ČSL se nezúčastnil setkání s čínským prezidentem, ale tato mise je plánovaná dlouho a je spojená s veletrhem v Šanghaji, kterého se české ministerstvo už několikrát účastnilo.“

Podobné cesty mohou ale posloužit například čínským zpravodajským službám, které se během nich dokážou lépe dostat k politikům a dalším účastníkům jednání.

Další podobná cesta do Číny byla plánovaná na listopad 2016, z čínské strany byla ovšem na poslední chvíli zrušená. Pravděpodobně se tak stalo kvůli pozitivnímu postoji ministra zemědělství k setkání svého stranického kolegy a ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.