Cesta Andreje Babiše do Kyjeva v roce 2019

Tehdejší předseda vlády ČR Andrej Babiš (ANO 2011) navštívil 19. listopadu 2019 hlavní město Ukrajiny Kyjev a setkal se jak s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, tak i s dnes již bývalým předsedou ukrajinské vlády Oleksijem Hončarukem.

Hlavním cílem setkání, na kterém premiéra doprovázela podnikatelská delegace a vicepremiér Karel Havlíček, byla diskuze o vzájemných ekonomických vztazích obou zemí, ale zároveň i snaha o vylepšení vztahů diplomatických. Setkání se Zelenským předcházela účast na zahájení česko-ukrajinského podnikatelského fóra.

Andrej Babiš navštívil Ukrajinu jako teprve druhý český premiér. V Kyjevě vyjádřil podporu sankčnímu režimu proti Putinovu Rusku, které v roce 2014 začalo okupovat ukrajinský poloostrov Krym. Babišova podpora sankcím však není konzistentní s jeho dřívějšími výroky, například v roce 2018 pro Český rozhlas uvedl, že: „ty sankce nic moc nepřinesly a poškozuje to všechno, takže by bylo dobré to politicky vyřešit a znovu začít s Ruskem obchodovat.”

Babiš během setkání rovněž zdůraznil jednomyslnou podporu územní celistvosti Ukrajiny ze strany České republiky: „Přijel jsem s jasným vzkazem, že podporujeme Ukrajinu a její lid a neschvalujeme a odsuzujeme ruskou agresi na východě země a nelegální anexi Krymu. Podporujeme teritoriální integritu, suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích.“