Ruské vazby Andreje Babiše

Jako majitel Agrofertu a spolupracovník StB si Andrej Babiš vybudoval vazby s lidmi, kteří mají blízko k Rusku a mohli nebo mohou tak Andreje Babiše v daném směru ovlivňovat, neboť s některými z nich je Andrej Babiš stále v aktivním kontaktu. Jednou z těchto osob je Alexej Bílek, vrchní právník Agrofertu, jenž je zároveň správcem jednoho ze svěřenských fondů AB Private Trust II a protektorem druhého z Babišových svěřenských fondů a dohlíží tak na jeho správu.

Bílek byl v minulosti vybrán Ruskou federací pro zajištění přepisu nemovitostí z vlastnictví bývalého SSSR pod současné Rusko. V roce 2000 proto od mimořádného velvyslance Nikolaje Timofejeviče Rjabova obdržel plnou moc k vyřízení změny zápisu ruských nemovitostí na českém území, jež byly do té doby evidovány na Sovětský svaz.

Stejně tak Bílek v minulosti působil ve více než 20 firmách, v nichž měl v některých případech ruské společníky. Zároveň se pak stal i členem Česko-ruské společnosti, která se dle jejích oficiálních údajů zabývá navazováním prospěšných kontaktů mezi oběma státy a prezentací ruské kultury v ČR a české kultury v Rusku.

Další problematickou osobou působící v Agrofertu byl Libor Široký, předseda jeho dozorčí rady, který zemřel v únoru 2022. Široký před rokem 1989 působil nejdříve v SNB a později i v StB, a to v oddělení, jež mělo za úkol sledovat ukrajinské nacionalisty. Podle archivu bezpečnostních složek však toto oddělení zároveň úzce spolupracovalo s ruskou KGB.

V StB působil i Jozef Kubů, který se v roce 2014 stal členem jedné z pražských buněk ANO a zároveň je bývalý prokurista jedné z firem Agrofertu. Jeho partnerka Petra Procházková pak byla dlouholetá finanční ředitelka Agrofertu. Jako zpravodajec StB působil Kubů v 80. letech operativně ve Vídní a v Berlíně a koncem roku 1989 se zúčastnil školení KGB v Moskvě.

Pro Agrofert pracoval i Rus Petr Protopopov, manžel ošetřující lékařky Andreje Babiše mladšího, který premiérova syna odvezl v roce 2017 na Ruskem ilegálně anektovaný Krym. Cestou na okupovaný Krym pak dle ukrajinského Centra Mírotvůrce narušil Protopopov úmyslně územní celistvost Ukrajiny. Centrum také uvedlo, že otec jeho manželky Dity Protopopové byl diplomat a dlouho pracoval na velvyslanectví v Ruské federaci.

Nabídku pracovat v Agrofertu dostal i bývalý poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, kterého opozičník Kremlu žijící v exilu Michail Chodorkovskij označil za člena ruské sítě v České republice. V Agrofertu se měl Ondráček podílet na budování bezpečnostní divize Agrofert, kterou Babiš akorát čerstvě zakládal. Konkrétně měl Ondráček spolu se svým bývalým šéfem od policie Jiřím Veselým nabízet Babišovi externí pomoc s posílením bezpečnosti holdingových firem prostřednictvím nastrčených figurantů, kteří budou dohlížet na to, jestli zaměstnanci nekradou. Ze spolupráce nicméně sešlo.

V 90. letech pak Babiš přímo spolupracoval i s podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem, se kterým se znal ze státní firmy Petrimex a který je blízkým přítelem Vladimira Putina. V roce 2012 pak pro motejlekskocdopole TV uvedl, že se s Babišem rozešel v dobrém, jsou stále v kontaktu a setkávají se.