Setkání místopředsedy Čínského lidového politického poradního shromáždění Ma Piaa s českými politiky v dubnu 2019

Místopředsedu Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS) Ma Piaa přivítali 16. dubna 2019 na půdě dolní komory parlamentu předseda KSČM Vojtěch Filip a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Hodinové jednání s poslaneckou skupinou ČR - Čína vedl Filip, následovalo neveřejné půlhodinové jednání s Radkem Vondráčkem. Během něj se představitelé věnovali obchodním záležitostem a turistice.

ČLPPS, které Ma Piao zastupuje, je orgán zahrnující nekomunistické politické strany a složky společnosti do čínského politického systému a je rovněž nejvyšším orgánem jednotné fronty. Do systému jednotné fronty (který zajišťuje kooptaci nekomunistických aktérů na čínské i mezinárodní scéně) patří rovněž další funkce, kterou Ma Piao drží: prezidenta Čínské lidové asociace pro mír a odzbrojení.

Vojtěch Filip podle Deníku N před jednáním uvedl, že se s Ma Piaem bude pravděpodobně jednat o spolupráci s občanským sektorem a že nejspíš „dojde k dalšímu posunu v jednání o čtvrté přímé lince z Čech do Číny a dalším rozvoji cestovního ruchu“. Během jednání poslanci čínské straně děkovali za vynikající spolupráci s čínským velvyslancem, přestože, jak si všímá týdeník Respekt, bylo jeho chování hned v několika případech podle slov vládních představitelů vysoce nestandartní.

Radek Vondráček s Ma Piaem mluvil o certifikaci pro letoun L 410 na čínském trhu a o rozvoji čínské turistiky v jihomoravském kraji. Podle prezidenta Zemana za trvající nevůli Číny certifikaci udělit mohl Jaroslav Kubera a jeho plánovaná cesta na Tchaj-wan.