Ivo Vondrák a jeho dlouhodobé budování ruských vazeb v Moravskoslezském kraji

Jako hejtman Moravskoslezského kraje podnikl Ivo Vondrák spolu s dalšími krajskými představiteli v lednu 2017 cestu do Ruska, kde se setkal se zástupci Vologodské oblastí, s níž Moravskoslezský kraj udržuje partnerství již od roku 2005. Na místě se Vondrák setkal s tamním prvním zástupcem gubernátora Alexejem Sherlyginem.

V červnu 2017 se pro změnu Vondrák zúčastnil 10. ročníku události Dny Ruska v Ostravě, kde zahájil hlavní událost celé akce – mezinárodní konferenci „Byznys-den“. Na akci se setkal i s honorárním konzulem Ruska v Ostravě Alešem Zedníkem.

Stejně tak se Vondrák v roce 2017 zúčastnil i dvou událostí spojených s osvobozením Ostravy Rudou armádou - nejprve 72. výročí od osvobození, kam zavítal i ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij nebo vojenský atašé Igor Ščepin, v říjnu pak odhalení renovovaného pomníku věnovaného obětem první a druhé světové války, včetně vojáků Rudé armády.

Odhalení pomníku se pro změnu spolu s Vondrákem zúčastnili i zaměstnanci ruského ministerstva obrany a honorární konzul Ruska v Ostravě Aleš Zedník. V únoru 2020 se pak Vondrák setkal s obchodním radou Velvyslanectví Ruské federace v České republice Sergejem Bezrukovem.

Ještě v době, kdy byl Vondrák rektorem, proběhla na jím řízené Vysoké škole báňské v Ostravě – Technické univerzitě Ostrava v roce 2016 výstava věnovaná 60 rokům mírového využívání jádra v Československu. Partnerem výstavy byla přitom ruská vojenská agentura pro jadernou energii Rosatom.