V červnu 2017 se 1. místopředseda SPD Radim Fiala vydal v rámci několikačlenné delegace složené ze členů nadnárodní nacionalistické frakce Evropa svobody národů do Moskvy. Tam pak delegace navštívila ministerstvo zahraničí a Státní dumu.
Tématem debaty s představiteli těchto ruských institucí byla dle Fialy otázka vzájemných vztahů mezi evropskými zeměmi a Ruskou federací, západní sankce proti Rusku nebo boj s terorismem, na který měla delegace s ruskými představiteli údajně shodné názory.
K tomu pak Fiala ve svém příspěvku na Facebooku upozornil na své přesvědčení, že "vlivná část politického spektra Evropské unie a USA nás tlačí do konfliktu s Ruskem za každou cenu." Následně dodal, že i "navzdory (západním) sankcím se Rusko vrací k hospodářskému růstu."
Do Ruska se pak Fiala dle rozhodnutí Hospodářského výboru vypravil i v listopadu 2019, a to v rámci podnikatelské mise do regionu Baškortostán, konkrétně města Ufa. Jediné veřejně dostupné detaily o celé cestě nicméně pochází z ruskojazyčné stránky, která uvádí že Fiala do Ufy dorazil spolu s českým velvyslancem Pivoňkou a dalšími českými diplomaty. Tématem diskuze české delegace s předsedou parlamentu Baškortostánu pak měla být možná meziparlamentní spolupráce na platformě Rady Evropy a možnosti obnovení letecké dopravy mezi Českou republikou a Baškortostán.
Jakékoliv cesty poslanců do Ruska a setkávání s jeho představiteli jsou přitom krajně problematické. Poslanci tím v nemalé míře napomáhají legitimizovat dlouhodobě agresivní politiku Kremlu. Zároveň se vystavují riziku kontaktu s ruskými zpravodajskými službami, pro které jsou poslanci atraktivním cílem, a to i kvůli přístupu k neveřejným informacím.