Snahy čínských zpravodajců navázat vztahy s českými politiky

Na konci roku 2019, poté, co se tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček sešel v Číně s předsedou Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ILS) dostali vybraní poslanci – včetně Radka Vondráčka – od představitelů ILS nabídku, aby se zúčastnili akce Dialog politických stran předcházející jarnímu evropsko-čínskému summitu 17+1, což je ekonomické uskupení spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy. Dnes už se jedná o akci 16+1, protože platformu v roce 2021 opustila Litva a nyní o odchodu uvažuje i ČR.

ILS je Bezpečnostní informační službou (BIS) explicitně označena za zpravodajskou službu a hrozbu pro bezpečnost a zájmy České republiky, protože nátlakově prosazuje čínské zájmy.

Radek Vondráček se s předsedou ILS Sungem Tchao zcela nestandardně sešel na území Čínské lidové republiky při návštěvě China International Import Expo v listopadu 2019. Během schůzky tehdejší předseda PS Radek Vondráček s představitelem komunistické rozvědky řešil další spolupráci mezi hnutím ANO a Komunistickou stranou Číny (KSČ), dále také svoji účast na konferenci před dubnovým summitem 17+1.

ILS po setkání vydalo oficiální komuniké, ve kterém uvádí, že si hnutí ANO přeje posílit spolupráci s KSČ. Vondráček prohlášení následně v rozhovoru pro česká média dementoval, ale necítil potřebu se proti němu oficiálně ohradit. Taktéž uvedl, že zprávy BIS nečte a skutečnou identitu čínského partnera neznal.

Koncem roku 2019 byli Radek Vondráček (ANO), Radim Fiala a Jiří Kobza (oba SPD) kontaktováni ILS v ČR a pozváni k účasti na výše zmiňované konferenci před summitem 17+1. Radim Fiala i Jiří Kobza se s představiteli čínské strany za přítomnosti tlumočníků sešli, nicméně vyžadovali následně písemné pozvání, aby o účastni na konferenci rozhodlo předsednictvo SPD. Písemné pozvání dle svých slov nedostali.

Je třeba zdůraznit, že jak konference 17+1, tak předcházející Dialog politických stran jsou částečně organizovány ILS a obojí (byť 17+1 v menší míře) slouží ke kooptaci politiků, prosazování politických cílů Číny a zpravodajské činnosti.

Nakonec žádný z oslovených poslanců na konferenci ani summit neodcestoval, mj. protože summit byl z důvodu pandemie COVID-19 zrušen. Náhradní summit se konal virtuálně 9. února 2021 za účasti prezidenta Miloše Zemana.

Dialogu politických stran se v Bukurešti roku 2017 zúčastnil poslanec Jan Skopeček (ODS), což sám skutečnost potvrdil médiím.