Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) řadí od ledna 2022 mezi své poradce prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzu. Ten mu má radit ve věcech týkajících se českého předsednictví, evropské agendy, podnikatelského prostředí a ochrany spotřebitele.
Prouza má přitom vazby na Čínskou lidovou republiku, které se datují minimálně do doby, kdy působil (2014-2017) na úřadu vlády jako tajemník pro evropské záležitosti a spolupracoval s ČSSD. Tedy stranou, která v roce 2014 spolu s prezidentem Milošem Zemanem restartovala česko-čínské vztahy. V roce 2015 pak navíc Prouza do strany na tři roky vstoupil.
Prouza, který byl Hospodářskými novinami označen jako „premiérův hlavní muž pro Čínu“, tak doprovázel premiéra Bohuslava Sobotku na jeho cestách do Číny, kde i v červnu 2016 podepsal memorandum o spolupráci s čínskou bankou ICBC.
Samotné memorandum bylo přitom Českou národní bankou označeno jako „nepřijatelný pokus zvýhodnit čínskou firmu na úkor jiných“. Jeho text totiž obsahoval formulace, dle kterých se „kancelář premiéra zavazuje k tomu, že bude pobízet české podniky, aby si u české pobočky ICBC otevřely účet, aby hledaly úvěr právě u této banky, a stejně tak Úřad vlády slibuje, že ICBC pomůže dokončit její žádost o zřízení pražské pobočky“.
Na žádosti ICBC o zřízení pražské pobočky pak Prouza skutečně pracoval, a to spolu s Jaroslavem Tvrdíkem, která byl v té době místopředsedou představenstva čínské firmy CEFC pro Evropu, která měla vazby na čínskou rozvědku. Hrozbu pro bezpečnost ČR vyplývající z těchto vazeb však Prouza bagatelizoval.
Po svém konci na Úřadu vlády v roce 2017 začal Prouza dle některých médií „do služeb čínského kapitálu,“ podle serveru České pozice mělo jít právě o čínskou firmu CEFC.
Tyto vazby působí varovně i v kontextu řady výročních zpráv české kontrarozvědky BIS, která uvádí, že „v případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků.“ Výroční zpráva za rok 2016 pak upozorňuje na čínské využití těchto kapacit ve prospěch čínských vnitro a zahraničně-politických zájmů.
Server Česká pozice navíc také uvádí, že Prouza měl v době působení na Úřadu vlády problém získat bezpečnostní prověrku a žádost o její udělení nakonec sám stáhl. Důvody, proč Prouza prověrku nezískal, mohly dle serveru souviset s jeho předchozí kariérou v byznysu. Tyto informace nicméně nelze ověřit.
Čína tak může mít skrze Prouzu přístup k neveřejným informacím nejen z Ministerstva průmyslu a obchodu.