Stálá komise k řešení hybridních hrozeb vznikla v Poslanecké sněmovně v roce 2020. Jejímu založení ovšem předcházelo několik neúspěšných pokusů proměn jejích pravomocí a poslání.
Předkladatelkou původního návrhu na vznik „Vyšetřovací komise PSP ČR pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na ČR“ byla koncem roku 2018 poslankyně Helena Langšádlová. Vznik komise navrhla v reakci na zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS), která varovala před čínskými a ruskými špiony a diplomaty.
Vznik komise, která by měla široké pravomoci včetně povolávání svědků a podávání trestních oznámení, podpořili také poslanci Pavel Žáček, Jan Bartošek, Pavel Bělobrádek a dnešní ministr Jan Lipavský, který ji označil za důležitou pro zachování suverenity státu.
Proti jejímu vzniku se naopak vymezili poslanci Jaroslav Foldyna, Pavel Růžička, Tomio Okamura, Radovan Vích, Radek Koten, Jiří Kobza a Jan Hrnčíř, pod záminkami že komise je zbytečná a nic nevyšetří. Mezi poslanci SPD padaly i argumenty o tom, že skutečným zlem jsou neziskové organizace, nikoliv cizí státy. Vyšetřovací komise nakonec v roce 2018 kvůli nedostatku podpory v Poslanecké sněmovně nevznikla.
Poslankyně Helena Langšádlová ovšem znovu navrhla její vznik o rok později, tedy koncem roku 2019. Důvodem byla tentokrát probíhající kauza Huawei a zjištění, že společnost Home Credit z portfolia PPF zaplatila takřka 2000 hodin práce PR agentuře za podporu sympatizantů Číny a kritiku jejích odpůrců.
Ani tentokrát vznik komise nepodpořilo dostatek poslanců. Především hnutí ANO se ústy předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka postavilo proti pod zdůvodněním, že Poslanecká sněmovna nemá suplovat práci zpravodajských služeb.
Vůči vzniku komise se prudce ohradil i poslanec Radim Fiala, který za hnutí SPD označil komisi za ukázku rusofobie a hysterie předkladatelů návrhu. Rusko a Čína mají dle něj být Česku partnerem. Údajné paranoie zastánců komise se posmíval i poslanec Milan Feranec.
Druhé jednání však nebylo zcela marné. Napříč Poslaneckou sněmovnou se našla dostatečná podpora pro vznik Stálé parlamentní komise proti hybridním hrozbám a o necelý rok později se tak skutečně stalo, v září si pak zvolila za předsedu poslance Roberta Králíčka.
Stálá komise od té doby vydává doporučení, provádí kontrolu ochrany voleb a další činnosti. Ale kvůli nedostatku podpory tehdejšího vládního hnutí ANO má nižší pravomoci, než by měla vyšetřovací komise. Nemůže si předvolávat svědky pro-čínské či proruské činnosti na území ČR ani podávat trestní oznámení. Smí jen vydávat doporučení vládě a ostatním poslancům.