Cesta Jany Mračkové Vildumetzové do Ruska v roce 2018

V září 2018 se tehdejší hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO 2011) vydala spolu s delegací zastupitelů z Karlovarského kraje do ruského Jekatěrinburgu jednat o znovuzavedení přímého leteckého spojení do Karlových Varů a výměnných stážích studentů vysokých škol.

V Jekatěrinburgu se delegace setkala prvním zástupcem gubernátora Sverdlovské oblasti Alexejem Valerjevič Orlovem, který vyjádřil snahám Karlovarského kraje o obnovení letecké linky maximální podporu. Vildumetzová se dále sešla také s prvním prorektorem Uralské federální univerzity Dmitrijem Vitaljevičem Bugrovem a se zástupci Ministerstva všeobecného a odborného vzdělávání Sverdlovské oblasti.

Jakékoliv cesty politiků do Ruska napomáhají legitimizaci dlouhodobě agresivní politiky Kremlu, která je mimo Ukrajinu nebo Gruzii mířena i třeba proti České republice, jak ukázal případ výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Politici se navíc cestami do Ruska vystavují riziku, že se dostanou do kontaktu s ruskými zpravodajskými službami.