Jaroslav Bašta a jeho systematické šíření dezinformací

Na základě naší analýzy jsme zjistili, že Jaroslav Bašta je aktivním šiřitelem různých dezinformačních narativů, zejména narativů týkajících se Ruska nebo dění v Ukrajině. Bašta zastává proruské postoje a podílí se tak na šíření prokremelských dezinformačních narativů v českém prostředí, čímž napomáhá legitimizaci politiky Ruské federace v očích veřejnosti, například v souvislosti s ruskou invazí do Ukrajiny.

Na dezinformačním webu Regionální novinky publikoval 22. června 2022 článek, ve kterém spojuje ruskou invazi do Ukrajiny s konspirační teorií Velkého resetu, podle které mají globální elity dosáhnout nového světového řádu skrze využití pandemie koronaviru, a podle Bašty i válce v Ukrajině: „Právě probíhající válka na Ukrajině dává možnosti, jak přechod do báječného nového světa Velkého resetu Klause Schwaba urychlit. (...)” Na svém facebookovém profilu zase 4. července zveřejnil příspěvek, ve kterém šířil prokremelský narativ, že je válka v Ukrajině zástupným konfliktem, když dění v Ukrajině nazval „(...) proxy válkou na Ukrajině.”

Na rozdíl od dalších kolegů z SPD, kteří dezinformace většinou jen sdílejí nebo přebírají z jiných zdrojů, Bašta aktivně přispívá články a komentáři na řadu dezinformačních webů, jako jsou Kupředu do minulosti, První zprávy, Parlamentní listy nebo web Regionální novinky, který je podle předsedy sdružení NELEŽ Romana Číhalíka derivátem Prvních zpráv s libovolně se překrývajícím a překrývajícím obsahem. Bašta také poskytl rozhovory výše zmíněným dezinformačním webům, včetně Sputniku.

V dubnu roku 2020 zase vystoupil v reportáži ruské  televize Zvezda o odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6. Spoluautorem reportáže byl mimo jiné Žarko Jovanovič, který provozuje proruský a dezinformační kanál Raptor-TV, pro který v rámci stejné reportáže o odstranění sochy Koněva Bašta poskytnul rozhovor, čímž jakožto bývalý velvyslanec ČR v Rusku propůjčil tomuto dezinformačnímu kanálu legitimitu.

Kromě ruské invaze do Ukrajiny zastává Bašta proruské postoje i v dalších otázkách. Například když se zjistilo, že se na explozích muničních skladů ve Vrběticích podíleli důstojníci ruské vojenské rozvědky GRU, Bašta pomáhal šířit prokremelské dezinformační narativy, které se snažily vrhnout pochybnosti o ruské vině. V rozhovoru pro Parlamentní listy ze 4. května 2021 zpochybnil závěry vyšetřování, když prohlásil, že: „V samotných Vrběticích je několik věcí, které nesedí. Jako vždy je ďábel ukryt v detailu, ale to se ukáže časem. (...)”