Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny existují desítky Meziparlamentních skupin přátel, které sdružují poslance, jež mají nějakým způsobem blízko k určité zemi a umožňují udržovat neformální partnerství mezi českým parlamentem a obdobnými orgány v ostatních zemích. V rámci Poslanecké sněmovny tak existuje i meziparlamentní skupina ČR-Čína.

O aktivitách skupiny se ve veřejném prostoru vyskytuje jen minimum informací. První z nich je, že první osobní setkání (tehdejšího) předsedy Meziparlamentní skupiny přátel Číny Vojtěcha Filipa (KSČM) a čínské velvyslankyně se uskutečnilo v dubnu 2015. Spolu s ním se schůze zúčastnilo i dalších dvacet nejmenovaných členů skupiny.

Filip pak dle stránek čínského velvyslanectví uvedl, že Meziparlamentní skupina přátel je zavázána podporovat rozvoj vzájemných vztahů mezi Českem a Čínou a zároveň praktickou spolupráci v oblasti ekonomiky a obchodu, investic, vzdělávání a kultury.

Druhá informace pak pochází od dnes již bývalého poslance a člena skupiny Iva Pojezného (KSČM), který se o skupině zmínil, když v červenci 2019 poskytl rozhovor na mediální platformě KSČM. V něm oznámil, že se poprvé sešel s novým čínským velvyslancem Zhang Jianmin, a to při příležitosti jeho představení členům Meziparlamentní skupiny přátel s Čínou.

Jak běžná jsou daná setkání členů skupiny s čínským velvyslancem a dalšími případnými představiteli Čínské lidové republiky, však bohužel z veřejných zdrojů nelze přesně určit. Podstatnou skutečností však zůstává, že členství v této skupině je zcela dobrovolné a vychází z iniciativy každého samotného poslance. V této souvislosti je třeba připomenout, že všichni současní členové skupiny do ní vstoupili po řadě známých skandálů spojeným s čínským vlivem v ČR a s vědomím zvyšující se radikálnosti chování režimu ČLR v posledním období.

V současnosti skupina sdružuje 18 poslanců ze tří různých stran – SPD, ANO a ODS. Předsedou skupiny je Michal Ratiborský z ANO, kterého doplňuje početná skupina jeho kolegů: Andrea Babišová, Stanislav Berkovec, Tomáš Helebrant, Martin Kukla, Taťána Malá, Marek Novák, Monika Oborná, Karel Rais, Petr Sadovský, David Štolpa a Radek Vondráček.

Za ODS jsou členy Petr Beitl a Václav Král; z SPD potom ve skupině působí Jiří Kobza, Karla Maříková, Jan Síla a Vladimír Zlínský.

Řada poslanců z ANO však ve skupině zasedala i v dřívějších letech (od roku 2014), a to konkrétně Stanislav Berkovec, Marek Novák, Karel Rais, Taťána Malá, Michal Ratiborský, Petr Sadovský a Monika Oborná. Ve skupině už nezasedá Kamal Farhan a Tomáš Kohoutek.

Za SPD ve skupině opakovaně zasedá Karla Maříková, za ODS Petr Beitl, kterého dříve ve skupině za ODS doprovázel i jeho spolustraník Jan Skopeček.