Marie Pošarová a její šíření dezinformací

Na základě výsledků naší analýzy jsme dospěli k závěru, že poslankyně za SPD Marie Pošarová je aktivní šiřitelkou dezinformačních narativů, zejména těch týkajících se Ruska nebo pandemie nemoci COVID-19. Dezinformace šíří především prostřednictvím sociálních sítí, kde sdílí články a komentáře s dezinformační tematikou z dezinformačních webů, jako je Sputnik nebo Parlamentní listy, kterým také poskytla rozhovory. Pošarová rovněž přispívá články a komentáři na dezinformační web Protiproud.

 

K zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, o kterém například psal investigativní webový portál Bellingcat a časopis Respekt například na facebooku prohlásila, že „(...) tomu může věřit jen vůl, jak Ano s ČSSD přijdou o voliče! Aneb, my Vám vyhlásíme válku, členové a voliči Pirátů, Top09, ODS, Stan, Ano, ČSSD ať jdou v první linii.... Aneb, když jde o Dukovany, musí lítat třísky!!!! Bude tu USA základna?“

 

Pošarová byla rovněž aktivní během pandemie koronaviru. Na svých sociálních sítích mimo jiné propagovala užívání Ivermektinu jakožto léku proti COVID-19: „Případy covid v Indii klesají po mohutné propagaci a užívání ivermectinu a hydroxychlorochinu.” Státního úřad pro kontrolu léčiv uvedl, že pro použití ivermektinu jako léku proti nemoci COVID-19 není dostatek dat, a že řada studií nedosahuje požadované úrovně medicíny založené na důkazech.