Na přelomu října a listopadu 2022 se na Tchaj-wan vypravila delegace Meziparlamentní aliance k Číně, jejíž součástí byla i poslankyně Eva Decroix (ODS). V čele delegace stál německý poslanec Evropského parlamentu Reinhard Bütikofer, který – stejně jako holandská účastnice delegace Sjoerd Sjoerdsma – je od března 2021 na pekingské sankční listině. Hlavním cílem návštěvy, jejíž součástí bylo pět dalších zákonodárců z Ukrajiny, Belgie, Kosova a Spojeného království, bylo rozvíjení obchodních vztahů a prostoru pro investiční a technologickou spolupráci.
Součástí programu bylo setkání s tchajwanskými zákonodárci, tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Su Čen-čchangem. Delegace, která v Tchaj-peji zůstala do 4. listopadu, se také zúčastnila banketu ministra zahraničí Josepha Wu a dalších setkání zaměřených na rozvíjení obchodní a technologické kooperace.
Delegace Meziparlamentní aliance k Číně se na Tchaj-wan vydala v době silného napětí v regionu způsobeného rostoucími čínskými ambicemi získat ostrov pod svoji kontrolu, posílených během vlády současného prezidenta Si Ťin-pchinga. Čína tak v posledních letech stále více organizuje v blízkosti tchajwanského průlivu vojenská cvičení, zatímco její letectvo porušuje tchajwanský vzdušný prostor.
Poslední citelné zvýšení napětí nastalo v srpnu 2022, kdy ostrov navštívila předsedkyně Sněmovny USA Nancy Pelosi. Ta se během své cesty setkala se zástupci lidskoprávních organizací a účastnila se obchodních jednání. Její návštěva pak motivovala zákonodárce řady dalších zemí, aby na ostrov vypravili vlastní delegace. Na tato mezinárodní vyjádření podpory Čína zareagovala vojenskými cvičeními poblíž tchajwanského pobřeží a přelety raket nad ostrovem. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí následně uvedla, že mohou následovat i další „pevná, důsledná a efektivní“ odvetná opatření.
Eva Decroix se tak jako další zařadila na krátký seznam poslanců, kteří se na Tchaj-wan vypravili. Jednotný přístup Evropské unie totiž do jisté míry uznává politiku jedné Číny, což komplikuje rozvíjení česko-tchajwanských politických vztahů. V jiných delegacích byl například Jakub Michálek (Piráti), její spolustraníci poslanci Zbyněk Stanjura a Marek Benda, nebo také poslanec a bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN). Zásadní byla cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který na Tchaj-wan odjel v srpnu 2020. Za to ho někteří poslanci kritizovali, ale většina tehdejší opozice ho v cestě podpořila – a to včetně Evy Decroix, která jeho podporu Tchaj-wanu vyzdvihla při vlastní návštěvě.
Cesta na Tchaj-wan potvrzuje dlouhodobou snahu Evy Decroix postavit se politice jedné Číny, prostřednictvím které si čínský režim nárokuje nejen Tchaj-wan, ale také Tibet nebo Hong Kong. Tchaj-wan se přitom považuje za autonomní území, na což Čína – zejména v posledních letech – reaguje výhružkami vojenské invaze. Zatímco na Tchaj-wan se poslankyně Decroix osobně vydala poprvé, Tchaj-pej podporuje dlouhodobě a s delegacemi z něj se v České republice setkává pravidelně.