Cesta Taťany Malé do Číny

Poslankyně za Hnutí ANO, bývalá ministryně spravedlnosti a náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťana Malá, se v roce 2017 vydala na cestu do Číny. Součástí delegace byl i tehdejší náměstek hejtmana a člen ČSSD Roman Hanák a člen představenstva společnost Thermal Pasohlávky Martin Itterheim. Tato cesta se podle jejích slov skládala z několika částí.

První byla spojená s investicí čínské společnost RiseSun Healthcare & Tourism Investment Co Ltd., resp. její české pobočky RiseSun Healthcare & Tourism CZ a.s., do areálu Thermal Pasohlávky, nepřímo vlastněná čínským miliardářem Geng Jiangminem. Tento čínský investor měl vybudovat lázeňské prostory v celkové hodnotě 1,6 miliard korun. O této příležitosti bylo zástupci kraje podepsáno memorandum o investici.

Druhá část byla spojená s představením Jihomoravského kraje na vědecko-technologickém fóru Big Data ve městě Langfang. Podle slov Malé se delegace setkala s předními představiteli provincie Hebei. Malá k tomu uvedla:

„Hovořili jsme o rozšíření naší vzájemné spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, zemědělství a potravinářství ve městě Tienjin. Se zástupkyní primátora města Langfang jsme jednali o partnerství a spolupráci města s městem Brnem.  Závěrečně došlo na návštěvu města Taijin, na které se delegace Jihomoravského kraje snažila navázat obchodní spolupráci s provincií Hubei.“

Prohloubení spolupráce s čínským režimem je nicméně něco, před čím dlouhodobě varuje naše Bezpečnostní informační služba. Ve své výroční zprávě za rok 2017 uvádí, že riziko vystavení špionážnímu zájmů ze strany čínských tajných služeb je extrémně vysoké a tuto hrozbu může představovat jak kariérní diplomat, tak byznysmen.

V podobném duchu následně varovala i následující rok, kdy uvedla, že riziko mohou představovat i poznávací a pracovní cesty. Nejnověji rovněž varuje před tím, že díky systému, který čínský systém nastavil, není jasné, kdo je a kdo není zpravodajským důstojníkem, protože každý čínský občan je potenciálně vykonavatelem vůle a zájmů čínských zpravodajských služeb.

Není přitom žádným tajemstvím, že čínské zpravodajské služby, jakožto vykonavatel vůle Čínské komunistické strany, provádí systematickou vědecko-technologickou a průmyslovou špionáž, vykrádají duševní vlastnictví a zneužívají svého ekonomického vlivu pro zásahy do vnitřní politiky třetích zemí.

Taťana Malá se těchto okolností musela být vědoma, nicméně ani to ji neodradilo od toho, aby jednala s představiteli čínského komunistického režimu. Mimo to, součástí její delegace byl již výše zmíněný pán Hanák, který měl těsné vazby na bývalého hejtmana ČSSD Michala Haška, jež v roce 2015 během své návštěvy Číny prohlásil, že při vyjednávání nejde o lidská práva, ale o byznys.

A právě pán Hanák, který byl součástí delegace Taťany Malé, tři měsíce po návštěvě provincie Hubei, přivítal v Jihomoravském kraji čínskou delegaci v čele s panem Guo Huoem, tedy bývalým členem Čínského lidového politického poradního shromáždění z provincie Hubei, který je součástí čínských komunistických struktur.