Ruské vazby poslaneckého asistenta Karla Raise

Poslanec za hnutí ANO 2011 Karel Rais zaměstnává jako svého poslaneckého asistenta šéfa České-Středoasijské smíšené obchodní komory Jiřího Nestávala, který v listopadu roku 2017 zavítal na konferenci „Krym v moderním mezinárodním kontextu“ na Ruskem okupovaném poloostrově. Tam se setkal s představiteli mezinárodním společenstvím neuznávané republiky Krym. Mimo jiné se Nestával střetl i se Sergejem Aksjonovem, mužem stojícím v čele ruského okupačního režimu. V roce 2018 návštěvu zopakoval a potřásl si rukou i s ruským šéfem legislativní Státní rady Krymu Vladimirem Konstantinovem.

V témže roce aktivity Jiřího Nestávala komentoval i tehdejší velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjinis: „Pan Nestával byl varován ohledně nezákonných cest na okupované území Ukrajiny. Bohužel to nevzal na vědomí a opakovaně porušil ukrajinské zákony, což pro něj bude mít důsledky.“

V rámci svého působení na Krymu byl Nestával aktivní i nadále a jako šéf České-Středoasijské smíšené obchodní komory, která se mimo deklarovanou oblast zaměřuje i na Rusko a Čínu, se v prosinci rocku 2019 se zúčastnil další akce v krymském Simferopolu. Na místě pak podle informací Deníku N i přes trvající sankce nabízel své služby krymským účastníkům. Na této konferenci měly být uzavřeny i konkrétní dohody. Jak totiž uvedla bývalá viceprezidentka České-Středoasijské smíšené obchodní komory Vlasta Bohdalová, Nestával měl na Krymu dobré kontakty.

Později v roce 2019 Jiří Nestál navštívil Ruskou Federaci i se svým nadřízeným, poslancem Karlem Raisem. Jednali zde se zástupci ruských vysokých škol.

Česká-Středoasijská smíšená obchodní komora se nicméně nezabývala pouze obchodními aktivitami a její aktivity zahrnovaly i organizaci pochybných pozorovatelských misí. Podle serveru Investigace.cz například v roce 2020 pozvala komora pod vedením Jiřího Nestávala tehdejší poslankyni ANO Věru Procházkovou a senátora Jana Doubravu na pozorovatelskou misi do Ázerbájdžánu. Náklady na misi dohlížející na průběh parlamentních voleb, které zpochybnily oficiální pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, financovala sama ázerbájdžánská ústřední volební komise. Poslankyně Procházková potvrdila, že cestu konzultovala s poslancem Karlem Raisem.

Jako poslanecký asistent je Jiří Nestával vysoce problematickou osobou, protože vzhledem k jeho opakovaným cestám na Krym a tamním bohatým kontaktům existuje významné riziko, že v minulosti přišel do styku s ruskými zpravodajskými službami. Ty tak mohou mít jeho prostřednictvím vliv i na poslance Karla Raise a přístup k neveřejným a citlivým informacím, a to i vzhledem k faktu, že Nestával může být kvůli svým byznysovým aktivitám na Krymu (ale i dalších místech v daném regionu) vydíratelný.

Navzdory těmto rizikům se Sám poslanec Rais se nechal slyšet, že pochybnými aktivitami svého asistenta se nehodlá zabývat a prohlásil: „O aktivity pana Nestávala mimo jeho funkci asistenta poslance se nezajímám (pokud nedochází k porušování zákona). K otázce o bezpečnostní překážce sděluji: Předpokládám, že činnost obchodních komor v zahraničí je regulována státem.“