Radek Vondráček, tehdejší předseda Poslanecké sněmovny, odletěl 4. listopadu 2019 s místopředsedou SPD Radimem Fialou a podnikatelskou delegací na čtyřdenní návštěvu Číny. Během návštěvy absolvoval bohatý program, jehož vyvrcholením byla účast na mezinárodním importním veletrhu, kde měl projev i čínský prezident Si Ťin-pching a kterou Vondráček domlouval několik měsíců dopředu i na schůzkách s čínským velvyslancem v Praze.
Pro Radka Vondráčka to byla první návštěva Číny, avšak pro jeho doprovod, Radima Fialu, se jednalo o již několikátou cestu za poslední dva roky.
Návštěva velkého mezinárodního veletrhu se může jevit neškodně, nicméně Radek Vondráček odcestoval do Pekingu jako vysoký státní představitel poskytnout této akci politickou záštitu otevřením pavilonu. Zatímco se Vondráček snažil zlepšovat ekonomickou diplomacií nelichotivý schodek exportu do Číny vůči exportu, dle zprávy, která vyšla krátce před jeho cestou, bylo ve vězeňských táborech v té době zadržováno přes milion lidí a docházelo k násilné asimilaci ujgurské menšiny.
Tím přispívá k legitimizaci režimu, který porušuje lidská práva a – nejen – BIS eviduje jeho snahy o špionáž, často právě skrze pozvání daného člověka do samotné Číny, kde je kontaktován zpravodajskými službami. Takový scénář proběhl i ve Vondráčkově případě, když navštívil Oddělení mezinárodních styků ÚV KS Číny (ILS), které Bezpečnostní informační služba eviduje jako zpravodajskou službu ohrožující bezpečnost a zájmy České republiky.
Vondráček se sešel se samotným předsedou zpravodajské služby za zavřenými dveřmi a kromě oficiální tiskové zprávy následovaly i další snahy o navázání vztahů ze strany ILS po návratu do ČR. Byť se přímo nesetkal s deklarovaným předsedou zpravodajské služby, svojí cestou do Číny a účastí na jednáních se samozřejmě vystavil zpravodajskému riziku i poslanec Radim Fiala.
Čínská strana ve zmíněném oficiálním komuniké následně tvrdila, že hnutí ANO si přeje posílit kontakty s komunistickou stranou Číny a diskutovat spolu o způsobech vládnutí. Zatímco premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se proti těmto slovům jasně vymezil, Radek Vondráček pouze konstatoval, že došlo k nedorozumění, čínská strana si vysvětlila setkání nepřesně, ale nepovažuje za důležité se proti tomu ohradit.
V rámci své cesty po Číně Radek Vondráček také navštívil provincií Če-ťiang, která má partnerské vztahy s Plzeňským krajem, aby zde poskytl politickou záštitu vzájemné obchodní spolupráci. Poslední dny pobytu v zahraničí Vondráček s delegací navštívil Pekingskou univerzitu, kde rozvíjel akademickou spolupráci, což je oblast, kterou Čína často zneužívá ke špionáži a prosazování pro-čínských narativů ve veřejné debatě.
Radim FIala též jednal o mezinárodních vztazích s předsedou Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Li Čan-šu, což je druhý nejmocnější muž Číny a blízký přítel prezidenta.