Cesta pražské magistrátní delegace na Tchaj-wan 2019

V dubnu 2019 se na Tchaj-wan vydala delegace složená z poslance Jakuba Michálka, primátora Zdeňka Hřiba a pražské zastupitelky Michaely Krausové (Piráti). V Tchaj-peji se delegace setkala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, která podpořila přímé letecké spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí a další formy spolupráce mezi metropolemi. Zdůraznila, že Tchaj-wan odmítá takzvaný „konsensus“ z roku 1992 a politiku jedné Číny. Její pozornost byla také na Michaele Krausové, která stála na počátku debat o sporném bodě ve smlouvě sesterských měst mezi Prahou a Pekingem.

Smlouvu vyjednala bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, přičemž bod č. 3 obsahoval podmínku, podle které měla Praha uznat Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území. Kritický postoj Krausové podpořil i Hřib a další Piráti a diskuze o smlouvě ukončila pekingská radnice, která ji prostřednictvím čínského velvyslanectví v Česku o několik měsíců později v říjnu 2019 vypověděla.

Poslanec Jakub Michálek dále jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu. Společně se shodli na uspořádání konference k problematice šíření dezinformací. Orientální ústav AV ČR a projekt Sinopsis debatní panel na toto téma v roce 2021 v Praze za přítomnosti ministra Wu skutečně uspořádali.

Při příležitosti mezinárodního summitu starostů převzal Hřib od svého tchajpejského protějška Ko Wen-je čestné občanství a zahájili spolu jednání o sesterské smlouvě mezi českou a tchajwanskou metropolí. Tento krok, spolu s dohodou o přímém leteckém spojení, napomohl rozvoji spolupráce nejen mezi Prahou a Tchaj-pejí, ale také na mezistátní úrovni. Delegace se setkala také s tchajwanskými ministryněmi pro digitalizaci a národní rozvoj.

Delegace se stala terčem kritiky zejména za to, že byla tvořena z párů – prvním z nich byl Michálek a Krausová, Hřiba pak doprovázela jeho manželka. Michálek, který byl dříve předsedou zastupitelského klubu Pirátů, navíc v té době již na pražském magistrátu nepůsobil – zpochybňovány tedy byly i jeho důvody pro vycestování. Ivan Bartoš se delegace v rozhovoru pro iDnes zastal. Michálkovu přítomnost hájil tím, že je předsedou pirátského poslaneckého klubu a cesta podle Bartoše měla přínos širší, než jen ten pro Prahu.