Únos Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym

V kontextu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo odvezl Rus Petr Protopopov - zaměstnanec Agrofertu a manžel ošetřující lékařky Andreje Babiše mladšího - premiérova syna v roce 2017 na Ruskem ilegálně anektovaný Krym. Tam se pak Andrej Babiš mladší nacházel až do ledna 2018, přičemž v jistou dobu odvezl Protopopov premiérova syna na Ukrajinu a seznámil ho s Ukrajinkou Elizavetou M., s níž Babiš junior údajně navázal vztah.

Elizaveta M. se přitom netají svým pozitivním vztahem k Rusku - často jezdí do Moskvy, má zálibu ve svatojiřských stužkách, jež jsou vnímány jako symbol proruského separatismu a na Ukrajině jsou zakázané. Na sociálních sítích také sdílela fotku svého malého syna s nyní již bývalým ruským premiérem Dmitrim Medvěděvem.

Ač není jasné, odkud myšlenka odvézt Andreje Babiše mladšího na Krym přišla, premiér o celé věci věděl. Nejednalo se o první společnou cestu Protopopova a Andreje Babiše mladšího na Ruskem držené území. Dle vlastních slov Petra Protopopova, který se navíc přiznal ke svému kladnému vztahu k ruskému režimu, vzal premiérova syna i do Kaliningradu a do Moskvy. V případě únosu Andreje Babiše mladšího z daných míst se pak jeho otec a premiér Andrej Babiš mohl snadno stát vydíratelnou osobou a ohrozit tak suverenitu České republiky.