Organizace semináře „Mýty o Rusku“ v Poslanecké sněmovně

Seminář „Mýty o Rusku“ se v Poslanecké sněmovně konal pod záštitou poslanců SPD Tomia Okamury, Radima Fialy a dnes již bývalého poslance Jaroslava Holíka, 5. dubna 2016. Pořadatelé, které tito poslanci zaštítili, čímž převzali štafetu po KSČM, jsou Institut slovanských strategických studií (ISSTRAS) a ruskojazyčný časopis Artěk. Obojí jsou jasně prokremelská a propagandistická média, která jsou serverem Neovlivní.cz vedena jako ozvěny Kremlu.

Semináře se zúčastnilo kolem 120 lidí a vystupovali na něm proruští dezinformátoři, bývalí agenti STB a šiřitelé ruských narativů Martin Koller, Oskar Krejčí, Zdeněk Zbořil a další. Celý seminář byl jednostranně prorusky orientovaný a sloužil k šíření prokremelské propagandy a ruského obrazu světa, jak konstatoval třeba exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tomio Okamura si vzal úvodní slovo, ve kterém relativizoval ruskou historii a vykreslil Ruskou federaci jako oběť okolních států a jiných geopolitických sil již od doby carského Ruska. Doplnil to tvrzením, že média o Rusku neustále lžou a že je nejpřirozenějším přítelem České republiky, se kterým je třeba mít za každých okolností dobré vztahy.

Radim Fiala ve svém příspěvku označil Rusko za důležitý stabilizační prvek a taktéž vyjádřil přesvědčení, že česká média se účastní protiruské informační války, a to i za cenu podpory údajného fašizmu na Ukrajině.

Cílem celého semináře bylo relativizovat agresivní a protizápadní politiku Ruské federace. Opakujícím se motivem celého semináře byl whataboutismus, tedy argumentace, že Rusko nedělá nic špatně, protože zdánlivě problematické akce učinilo i NATO a Spojené státy americké.