Martin Kolovratník

Martin Kolovratník

ANO 2011

Bio

Martin Kolovratník se dlouhodobě věnuje dopravě, mimo jiné ve správní radě Správy železnic, za hnutí ANO byl vybrán stínovým ministrem dopravy. Od roku 2013 působí jako poslanec, od roku 2014 zastupitel Pardubic. Před dvěma lety se stal také zastupitelem Pardubického kraje. Ve Sněmovně zasedá ve volebním výboru, dělá místopředsedu hospodářského výboru. Předtím pracoval v Českém rozhlase, v jehož pardubické pobočce dělal více než 12 let rozhlasového manažera i ředitele. 

Předchozí hlasování

 • Nepřítom/na/en
 • Zdržel/a se hlasování
 • Hlasoval/a pro
 • Hlasoval/a proti
 • důležité v boji proti ruskému vlivu
 • důležité v boji proti čínskému vlivu
 • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta hospodářského výboru do Číny 2018

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny se v září 2018 vydal na cestu do Číny. Ze současných poslanců se delegace účastnili Radim Fiala, Jan Bauer a Martin Kolovratník a během ní se mimo jiné sešli s partnerským ekonomickým výborem Čínského lidového politického poradního shromáždění, navštívili centrálu společnosti Huawei a jednali s čínskou firmou CGN zabývající se jadernou energetikou. Podobné cesty mohou představovat bezpečnostní riziko, navíc legitimizují čínský režim.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

I přes varování zpravodajských služeb i hlasitý odpor tehdejší opozice se bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) snažil prosadit co nejrychlejší spuštění tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany i s účastí ruského Rosatomu. Podporu nacházel zejména u SPD a Hradu, tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) mu v celé záležitosti nechával volnou ruku až do odhalení ruské viny na výbuchu ve Vrběticích. Tehdejší opozici se poté podařilo do nízkouhlíkového zákona prosadit bezpečnostní pojistky, které mají zabránit vstupu rizikových firem do české energetiky.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +2
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +3
 • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
  +1
 • Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany
  -1
Celkový počet bodů +5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Martin Kolovratník
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  +3
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Cesta hospodářského výboru do Číny 2018
  -8
Celkový počet bodů -5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Martin Kolovratník
Spolustraníci