Bio

Jaroslav Bžoch působí už od svého prvního zvolení do Sněmovny v roce 2017 jako místopředseda zahraničního výboru, od roku 2021 pak místopředsedá i výboru pro evropské záležitosti, v němž předtím působil pouze jako řadový člen. Kvůli svému zaměření byl také svou stranou ANO v roce 2022 vybrán do pozice stínového ministra zahraničí. V letech 2007 až 2011 byl členem ODS, nicméně do nižších pater politiky vstoupil až v barvách hnutí ANO, když byl v roce 2014 zvolen zastupitelem města Teplice a o dva roky později zastupitelem Ústeckého kraje. Ani jednu z těchto funkcí však už od roku 2018 nezastává.

Předchozí hlasování

  • Nepřítom/na/en
  • Zdržel/a se hlasování
  • Hlasoval/a pro
  • Hlasoval/a proti
  • důležité v boji proti ruskému vlivu
  • důležité v boji proti čínskému vlivu
  • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Otrava Skripalových a dezinformační kampaň k novičoku

Ruský pokus o vraždu bývalého zpravodajce Sergeje Skripala vyvolal diplomatickou krizi nejen na národní úrovni, když Rusko označilo Českou republiku jako možného původce použitého jedu novičok. Že se látka u nás vyráběla i uskladňovala lživě prohlásil Miloš Zeman, přičemž jej v tomto výroku podpořili zejména poslanci SPD. Ve Sněmovně se ho zastalo i ANO spolu s komunisty a tehdejším sociálním demokratem Jaroslavem Foldynou (nyní SPD). Opoziční strany po něm požadovaly vysvětlení a jeho slova odsoudily.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy
Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny je více než dříve zřetelné, že členství České republiky v NATO garantuje naši bezpečnost a chrání nás před ruskou agresí. Většina současné Poslanecké sněmovny tento fakt vnímá a oceňuje, a kromě ruské propagandy u nás podkopává postavení Severoatlantické aliance jen poslanecký klub SPD.

Detail kauzy
Zimní olympijské hry v Číně v roce 2022

Zimní olympijské hry konané v únoru 2022 v Číně se staly kvůli masivnímu čínskému porušování lidských práv terčem diplomatického bojkotu ze strany řady zejména západních států, k nimž se přidala i vláda Petra Fialy. Bojkot podpořili zejména poslanci stran vládní koalice, proti tomuto kroku se pak ozývaly hlasy zejména z SPD, ale i ANO.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +5
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Legitimizace Parlamentních listů
    -1
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +2
  • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
    +2.5
  • Veřejné postoje k protiruským sankcím
    +1
  • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
  • Otrava Skripalových a dezinformační kampaň k novičoku
    -1
Celkový počet bodů +10.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jaroslav Bžoch
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    +4
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Zimní olympijské hry v Číně v roce 2022
    -2.5
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
Celkový počet bodů +2.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jaroslav Bžoch
Spolustraníci