Bio

Alena Schillerová byla mezi lety 2017 až 2021 ministryní financí ČR a místopředsedkyní vlády Andreje Babiše, od roku 2021 působí jako poslankyně. V letech 2016 až 2017 zastávala funkci náměstkyně ministra financí, v současnosti figuruje na pozici ministryně financí ve stínové vládě. Od roku 1991 až do roku 2015 pracovala na různých pozicích ve finanční správě, kariéru začala jako právnička Finančního úřadu Brno-venkov. Schillerová jemístopředsedkyní hnutí ANO a zároveň předsedá poslaneckému klubu ANO.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Energetická závislost na Rusku

Ruská invaze do Ukrajiny spustila intenzivní debatu o nutnosti diverzifikace českých zdrojů energií, které byly dosud závislé na ruských dodavatelích. Vláda Petra Fialy připravila a za přispění ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i aplikovala několik opatření, která mají snížit naši závislost na Rusku. Podporu našla zejména u vládních stran, proti jejich rozhodnutím se pak postavila hlavně SPD.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Odchod České republiky z postsovětských bank - MBHS a MIB

Ministerstvo zahraničí předalo 28. července 2022 prostřednictvím zastupitelských úřadů v Budapešti a Moskvě výpovědní nóty, kterými byla zahájena šestiměsíční lhůta vedoucí k vystoupení Česka z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční banky (MIB). ČR by z obou bank měla odejít počátkem roku 2023. O vystoupení ČR z MBHS bylo rozhodnuto již v roce 2017 vládou Bohuslava Sobotky, vláda Andreje Babiše však odchod odkládala.

Detail kauzy
Otázka finanční podpory letecké společnosti Smartwings

Letecká společnost Smartwings v roce 2020 během pandemie covidu-19, požádala stát o pomoc ve formě půjčky nebo státní záruky. Společnost však z 49,92 % nepřímo vlastní čínská státní společnost CITIC Group. Proti případné státní pomoci firmě se postavili různí poslanci, většinou z řad tehdejší opozice jako jsou Jan Lipavský (Piráti), Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Ivan Bartoš (Piráti), Zbyněk Stanjura (ODS), Věra Kovářová (STAN) nebo Tomio Okamura nebo vládní ČSSD.

Detail kauzy
Snahy PPF o ovlivňování české politiky a veřejného mínění ve prospěch Číny

Skupina PPF kvůli svým obchodním zájmům v Číně usilovala o ovlivňování veřejného mínění ve prospěch Číny. Společnost Home Credit, která pod PPF spadá, si za tímto účelem najala agenturu C&B Reputation Management. Služeb C&B Reputation Management využíval poslanec za ODS Jan Skopeček nebo poslanec za ANO 2011 Patrik Nacher.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy
Vítání čínských zdravotnických pomůcek na letišti Václava Havla

Dnes již bývalý premiér Andrej Babiš a tehdejší ministryně financí Alena Schillerová v březnu 2020 během začátku pandemie koronaviru po boku čínského velvyslance osobně přivítali letadlo s čínskými zdravotnickými pomůckami, za něž velvyslancovi i veřejně poděkovali. ČR přitom narozdíl od řady západních států neobdržela zdravotnické pomůcky zdarma. Andrej Babiš a Alena Schillerová tak napomohli propagandistické kampani Číny, která všechny dodávky zdravotnického materiálu provázela. Nákupy rok poté navíc vyhodnotil Nejvyšší kontrolní úřad, který konstatoval selhání státu na všech úrovních.

Detail kauzy
Vítání letadel se zdravotnickým materiálem po boku čínského velvyslance

V březnu 2020 vyhlásila vláda nouzový stav. Vzápětí premiér Babiš (ANO), ministryně financí Schillerová (za ANO) a ministr vnitra Hamáček (ČSSD) přivítali 1,1 milionu čínských respirátorů na letišti Václava Havla v Praze. Vládní představitelé děkovali čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi a podnikateli Jaroslavu Tvrdíkovi za pomoc. Premiéra Babiše přitom už dříve Bezpečnostní informační služba (BIS) upozornila, že čínská ambasáda přes své krajany v Česku na začátku roku skupovala ve velkém zdravotnické potřeby a posílala je do Číny, která je následně prodávala po celém světě. Nákupy po roce vyhodnotil Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě, v níž konstatoval selhání státu na všech úrovních.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +10
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Odchod České republiky z postsovětských bank - MBHS a MIB
  -7
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  -1
 • Veřejné postoje k protiruským sankcím
  +1
 • Energetická závislost na Rusku
  +1
Celkový počet bodů +4
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Alena Schillerová
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Vítání čínských zdravotnických pomůcek na letišti Václava Havla
  -5
 • Otázka finanční podpory letecké společnosti Smartwings
  -1
Celkový počet bodů -6
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Alena Schillerová
Spolustraníci