Bio

Vladimír Zlínský, původním povoláním lékař, je poslancem od roku 2021. Zasedá ve výboru pro evropské záležitosti a předsedá podvýboru pro evropské fondy, přeshraniční spolupráci a zelenou transformaci, navíc zasedá například ve stálé komisi pro hybridní hrozby. Působí v řadě meziparlamentních skupin včetně té česko-čínské. V roce 2020 se stal zastupitelem Zlínského kraje, předtím dva roky zastával funkci zastupitele Zlína.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Kontroverze ohledně vakcíny Sputnik V

Během pandemie covidu-19 se mezi poslanci rozhořela debata o vakcínách, se kterými má Česká republika počítat ve své očkovací strategii. Zatímco tehdejší opozice ostře odmítala možnost dovozu ruských nebo čínských vakcín, někteří k nim byli shovívavější, jiní na nich dokonce trvali. Tyto vakcíny se ale potýkaly s podezřelými výsledky testovacích fází výroby, problémy s transparentností výrobního procesu a staly se nástrojem mocenské politiky, kterou vedly země jejich původu.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů

Česká republika čelí od roku 2014 dlouhodobé dezinformační kampani ze strany Ruské federace, která tyto dezinformaci šíří zejména díky řadě prokremelských webů. S ruskou invazí do Ukrajiny nicméně přišel v této oblasti podstatný zlom, neboť došlo k první blokaci těchto webů. Krok vyvolal politickou diskuzi nad oprávněností takového kroku, přičemž pro se vyslovovali poslanci vládní koalice, zatímco opoziční poslanci, především z řad SPD se vyjadřovali proti.

Detail kauzy
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

I přes varování zpravodajských služeb i hlasitý odpor tehdejší opozice se bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) snažil prosadit co nejrychlejší spuštění tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany i s účastí ruského Rosatomu. Podporu nacházel zejména u SPD a Hradu, tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) mu v celé záležitosti nechával volnou ruku až do odhalení ruské viny na výbuchu ve Vrběticích. Tehdejší opozici se poté podařilo do nízkouhlíkového zákona prosadit bezpečnostní pojistky, které mají zabránit vstupu rizikových firem do české energetiky.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Vladimír Zlínský a jeho systematické šíření dezinformací

Vladimír Zlínský se dle naší analýzy podílí na šíření prokremelských dezinformačních narativů. Dezinformačním webům, včetně Parlamentních listů a ruského propagandistického kanálu Sputnik, poskytuje řadu rozhovorů, které následně sdílí na svých sociálních sítích. Pro Parlamentní listy tak například uvedl, že vakcína Sputnik V u nás nebude údajně povolena kvůli penězům, které budou reinvestovány do „genového inženýrství.“

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +3
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Vladimír Zlínský a jeho systematické šíření dezinformací
  -7
 • Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů
  -4
 • Kontroverze ohledně vakcíny Sputnik V
  -1
 • Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany
  -1
 • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
  -1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  -1.5
 • Vrbětice
  -5
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
Celkový počet bodů -18.5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Vladimír Zlínský
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
  -4
 • Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany
  -1
Celkový počet bodů -5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Vladimír Zlínský
Spolustraníci