Bio

Marie Pošarová působí od voleb v roce 2021 jako poslankyně, o rok dříve se stala zastupitelkou Plzeňského kraje. Ve Sněmovně zasedá ve výboru pro evropské záležitosti a ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, předsedá podvýboru pro veřejnou správu. Po studiích pracovala jako analytička.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Kontroverze ohledně vakcíny Sputnik V

Během pandemie covidu-19 se mezi poslanci rozhořela debata o vakcínách, se kterými má Česká republika počítat ve své očkovací strategii. Zatímco tehdejší opozice ostře odmítala možnost dovozu ruských nebo čínských vakcín, někteří k nim byli shovívavější, jiní na nich dokonce trvali. Tyto vakcíny se ale potýkaly s podezřelými výsledky testovacích fází výroby, problémy s transparentností výrobního procesu a staly se nástrojem mocenské politiky, kterou vedly země jejich původu.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +4
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Marie Pošarová a její šíření dezinformací
  -3.5
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
 • Vrbětice
  -5
 • Kontroverze ohledně vakcíny Sputnik V
  -1
Celkový počet bodů -6.5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Marie Pošarová
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Celkový počet bodů 0
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Marie Pošarová
Spolustraníci