Bio

Michael Kohajda je právník, vysokoškolský učitel a od roku 2014 radní města Šumperk. Do Sněmovny byl zvolen v roce 2021 a zasedá v mandátovém a imunitním výboru a v rozpočtovém výboru. Působí jako předseda dozorčí rady společnosti Vodohospodářských zařízení Šumperk. Přednáší finanční právo na právnických fakultách na Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci.

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Energetická závislost na Rusku

Ruská invaze do Ukrajiny spustila intenzivní debatu o nutnosti diverzifikace českých zdrojů energií, které byly dosud závislé na ruských dodavatelích. Vláda Petra Fialy připravila a za přispění ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i aplikovala několik opatření, která mají snížit naši závislost na Rusku. Podporu našla zejména u vládních stran, proti jejich rozhodnutím se pak postavila hlavně SPD.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tibetu

Podpora Tibetu a hodnotové zahraniční politiky má v České republice tradici od dob prezidenta Václava Havla. Proti jakékoliv podpoře Tibetu se ovšem vymezuje Čínská lidová republika, která politikům, kteří ji projevují, vyhrožuje a naopak podplácí ty, kteří dodržují tzv. politiku jedné Číny. To často vede až k nedůstojným aktivitám na politické scéně.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny je více než dříve zřetelné, že členství České republiky v NATO garantuje naši bezpečnost a chrání nás před ruskou agresí. Většina současné Poslanecké sněmovny tento fakt vnímá a oceňuje, a kromě ruské propagandy u nás podkopává postavení Severoatlantické aliance jen poslanecký klub SPD.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +5
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +2
  • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
    +1.5
  • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
    +1
  • Energetická závislost na Rusku
    +1
  • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
    +1
Celkový počet bodů +11.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Michael Kohajda
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    0
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Veřejná podpora Tibetu
    +1
Celkový počet bodů +1
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Michael Kohajda
Spolustraníci