Bio

Jiří Carbol působí v politice dlouhodobě, už dříve jako poslanec (2006–2010), mezi lety 2014 až 2020 pak i jako senátor v mandátovém a imunitním výboru a ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Kromě toho je aktivní i komunální a regionální politice, jako dlouholetý zastupitel obce Dobrá, kde působil i jako starosta. Zvolený byl i do zastupitelstva Moravskoslezského kraje, kde dříve zastával pozici radního a náměstka hejtmana. V současné Poslanecké sněmovně místopředsedá Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, jako řadový člen zasedá ve Výboru pro evropské záležitosti.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny je více než dříve zřetelné, že členství České republiky v NATO garantuje naši bezpečnost a chrání nás před ruskou agresí. Většina současné Poslanecké sněmovny tento fakt vnímá a oceňuje, a kromě ruské propagandy u nás podkopává postavení Severoatlantické aliance jen poslanecký klub SPD.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +8
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +3
 • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
  +1
Celkový počet bodů +13
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jiří Carbol
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Veřejná kritika nebo podpora politiky Pekingu
  +1
Celkový počet bodů +1
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jiří Carbol
Spolustraníci