Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan

Bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v roce 2019 potvrdil svůj záměr v následujícím roce navštívit Tchaj-wan. Na Kuberu se kvůli tomu snesla kritika ze strany prezidenta Miloše Zemana, tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO 2011), bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nebo čínského velvyslance Čang Ťien-min.

Čínská ambasáda dokonce tajně předala Kuberovi přes Pražský hrad výhružný dopis, když předseda Senátu obědval s prezidentem. Prezidentská kancelář k dopisu připojila svůj vlastní podpis. Týden na to předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic zemřel. Podle Kuberovy dcery Venduly Vinšové za jeho smrtí stál právě nátlak z Hradu a Číny.

Kuberovým nástupcem na pozici předsedy Senátu se stal Miloš Vystrčil (ODS), který se rozhodl pokračovat v Kuberově záměru navštívit Tchaj-wan. Cesta se uskutečnila 29. srpna 2020 a Vystrčil se tam mimo jiné setkal tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, nebo s premiérem Su Čen-čchang. Proti cestě se ohradila Čínská lidová republika, prezident Miloš Zeman nebo bývalý předseda vlády ČR Andrej Babiš, který mimo jiné kritizoval údajné míchání politiky s byznysem.

Vůči Vystrčilovi cestě na Tchaj-wan se rovněž ohradil bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011). Vystrčila kvůli cestě několikrát kritizoval: „Nemohu se ubránit dojmu, že skutečným motivem je vyřizování si účtů se zdejší čínskou diplomacií. Rozhodnutí představuje závažný krok, který se odchyluje od politiky vůči Číně a Tchaj-wanu praktikované západním společenstvím.“

Vystrčila kvůli jeho cestě kritizovali taktéž poslanci opoziční SPD. Místopředseda strany Radim Fiala Vystrčila kritizoval kvůli údajnému zpochybňování politiky jedné Číny nebo Vystrčila obvinil z ničení vztahů Česka s Čínou: „Cesta předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan bude destruovat vztahy ČR s Čínou.”

Vystrčila dále odsoudil předseda SPD Tomio Okamura, Vystrčila přitom neváhal osočit z toho, že jedná v zájmu USA. Poslanec za SPD Jiří Kobza se kromě kritiky předsedy Senátu neúspěšně snažil označit Vystrčilovu cestu ve sněmovním zahraničním výboru za soukromou akci. Proti Vystrčilovi se také kvůli údajnému narušování vztahů mezi ČR a ČLR ohradila poslankyně SPD Karla Maříková.

Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan se naopak zastali budoucí ministři – například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nebo ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Ministr zahraničí Lipavský označil Vystrčilovu cestu za „velký úspěch” a v zahraničním výboru odsoudil jednání Pražského hradu ohledně výhružného dopisu pro Kuberu. Mikuláš Bek kritizoval prezidenta Zemana jak v souvislosti s výhružným dopisem, tak i s Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan.

První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan (STAN) Vystrčila podpořil například v Událostech, komentářích nebo na CNN Prima News. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se mimo jiné ohradil proti výhrůžnému dopisu Kuberovi, za který navrhl odvolání čínského velvyslance. Vystrčila se zastal i v souvislosti s čínskými výhružkami. Předseda vlády Petr Fiala se vůči Číně ohradil v souvislosti s výhružným dopisem čínské ambasády a podpořil rovněž Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan.

Vystrčila se zastal poslanec za ODS Marek Benda, který také podpořil žádost poslanců, aby se vyšetřili okolnosti, za jakých okolností vznikl výhružný dopis Kuberovi. Poslanec za ODS Petr Beitl kromě podpory Vystrčila inicioval usnesení zahraničního výboru, které pověřilo předsedu zahraničního výboru žádostí na předsedu Poslanecké sněmovny Vondráčka, aby projednal se Zemanem otázku ignorování zahraničního výboru ze strany úředníků Kanceláře prezidenta České republiky ohledně výhružného dopisu.

Kladně se k cestě Vystrčila na Tchaj-wan dále vyjádřil poslanec za ODS Stanislav Blaha, který v souvislosti s cestou na Tchaj-wan sdílel článek s názvem „Agrofert dluží Číňanům 1,5 miliardy. Jednoduché vysvětlení Babišových výpadů proti Vystrčilovi” a naznačil, že Babiš kvůli Agrofertu prosazuje čínské zájmy. Vystrčila podpořil i poslanec za ODS Jakub Janda.

Poslanec za KDU-ČSL Hayato Okamura se vyhradil proti výhružnému dopisu Kuberovi a pochválil Vystrčila za jeho návštěvu Tchaj-wanu. Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek navrhl odvolání čínského velvyslance v reakci na kritiku Vystrčila ze strany Číny. V souvislosti s výhrůžným dopisem Kuberovi i Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan vystoupil proti Číně poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek. Vystrčila se kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu opakovaně zastala i předsedkyně Poslanecké sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

K této kauze se dále vyjádřili:

Ke kauze Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan se kladně dále vyjádřili poslanci: Lubomír Wenzl (ANO), Martin Baxa (ODS), Šimon Heller (KDU-ČSL), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Jan Jakob (TOP 09), Michal Kučera (TOP 09), Olga Richterová (Piráti), Jakub Michálek (Piráti) a Petr Gazdík (STAN).

Vůči cesty Miloše Vystrčila na Tchaj-wan se naopak dále vymezili poslanci: Hubert Lang (ANO 2011), Klára Dostálová (ANO 2011), Milan Feranec (ANO 2011), Jaroslav Foldyna (SPD) a Radek Koten (SPD).