Bio

Stanislav Blaha vykonává od roku 2014 funkci starosty Uherského Hradiště, kde předtím působil jako zastupitel a radní. V roce 2012 a opět v roce 2020 byl zvolen do Zastupitelstva Zlínského kraje. Od roku 2017 zastává funkci poslance, v současné sněmovně zasedá v hospodářském výboru a obranném výboru. Dříve se živil také jako podnikatel.

Předchozí hlasování

  • Nepřítom/na/en
  • Zdržel/a se hlasování
  • Hlasoval/a pro
  • Hlasoval/a proti
  • důležité v boji proti ruskému vlivu
  • důležité v boji proti čínskému vlivu
  • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navštívil 29. srpna 2020 Tchaj-wan, čímž navázal na záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který byl kvůli své plánované cestě na Tchaj-wan vystaven značnému tlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana a čínské ambasády. Kubera obdržel prostřednictvím Pražského hradu výhružný dopis od čínské ambasády a týden na to zemřel. Vystrčila v reakci na jeho cestu na Tchaj-wan kritizovali prezident Miloš Zeman, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO 2011), bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011) a někteří členové hnutí ANO 2011 a SPD včetně jejího předsedy Tomia Okamury. Vystrčila se naopak zastali poslanci z tehdejší opozice (tj. ODS, TOP 09, Piráti a STAN a KDU-ČSL).

Detail kauzy
Cesta Stanislava Blahy do Ruska v roce 2017

Poslanec Stanislav Blaha (ODS) se v roce 2017 zúčastnil cesty do Ruska v rámci podnikatelské delegace Zlínského kraje. Napomohl tak legitimizaci dlouhodobě agresivní politiky Kremlu, ale zároveň se výrazně vystavil riziku kompromitace ruskými zpravodajskými službami.

Detail kauzy
Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu se dlouhodobě potýká s ruským vlivem, což vedlo poslance Jakuba Jandu (ODS) a jeho spolustraníky k opakovaným snahám o ukončení státního financování spolku. Mezi pochybení, která se zasloužila o odebrání státní dotace ČSBS, patří nejen podezřelé nakládání se státními penězi a sporná rozhodnutí vedení spolku, ale zejména jeho napojení na Rusko, které nejvíce krystalizuje v předsedovi spolku Jaroslavu Vodičkovi. Ten kromě jiného otevřeně podpořil anexi Krymu a setkával se s ruskými zpravodajci s diplomatickým krytím.

Detail kauzy
Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů

Česká republika čelí od roku 2014 dlouhodobé dezinformační kampani ze strany Ruské federace, která tyto dezinformaci šíří zejména díky řadě prokremelských webů. S ruskou invazí do Ukrajiny nicméně přišel v této oblasti podstatný zlom, neboť došlo k první blokaci těchto webů. Krok vyvolal politickou diskuzi nad oprávněností takového kroku, přičemž pro se vyslovovali poslanci vládní koalice, zatímco opoziční poslanci, především z řad SPD se vyjadřovali proti.

Detail kauzy
Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze

Vnitropolitické dění i vnější expanzivní politika Ruské federace, z níž byla do začátku invaze na Ukrajinu nejviditelnější anexe Krymu, budí již mnoho let pozornost celého světa. Napříč většinou politických stran panuje shoda v odsuzujícím přístupu k ruské agresi a nedodržování lidských práv a svobod uvnitř státu, ale najde se i malá skupina poslanců, kteří politiku Kremlu a prezidenta Vladimíra Putina obdivují a hájí.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tibetu

Podpora Tibetu a hodnotové zahraniční politiky má v České republice tradici od dob prezidenta Václava Havla. Proti jakékoliv podpoře Tibetu se ovšem vymezuje Čínská lidová republika, která politikům, kteří ji projevují, vyhrožuje a naopak podplácí ty, kteří dodržují tzv. politiku jedné Číny. To často vede až k nedůstojným aktivitám na politické scéně.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +8
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Cesta Stanislava Blahy do Ruska v roce 2017
    -8
  • Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu
    +2
  • Vrbětice
    +5
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +2
  • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
    +3
  • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
    +1
  • Veřejné postoje k protiruským sankcím
    +4
  • Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů
    +4
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +2.5
  • Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze
    +4
Celkový počet bodů +27.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Stanislav Blaha
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    +5
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan
    +4
  • Veřejná podpora Tibetu
    +2.5
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +2.5
Celkový počet bodů +14
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Stanislav Blaha
Spolustraníci