Bio

Jan Skopeček se věnuje ekonomii, s politickým působením začal na komunální úrovni, od roku 2006 jako zastupitel města Hořovice. Mezi lety 2004–2020 zasedal v Zastupitelstvu Středočeského kraje, rok zároveň zastával funkci radního pro vzdělávání a sport. V letech 2006–2013 působil jako poradce prezidenta Václava Klause. Ve Sněmovně zasedá od roku 2017, v současnosti na pozici jejího místopředsedy. Zároveň místopředsedá poslaneckému klubu ODS a organizačnímu výboru.

Předchozí hlasování

 • Nepřítom/na/en
 • Zdržel/a se hlasování
 • Hlasoval/a pro
 • Hlasoval/a proti
 • důležité v boji proti ruskému vlivu
 • důležité v boji proti čínskému vlivu
 • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Energetická závislost na Rusku

Ruská invaze do Ukrajiny spustila intenzivní debatu o nutnosti diverzifikace českých zdrojů energií, které byly dosud závislé na ruských dodavatelích. Vláda Petra Fialy připravila a za přispění ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i aplikovala několik opatření, která mají snížit naši závislost na Rusku. Podporu našla zejména u vládních stran, proti jejich rozhodnutím se pak postavila hlavně SPD.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Snahy čínských zpravodajců navázat vztahy s českými politiky

Dnes již bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se při návštěvě Číny v listopadu 2019 setkal s předsedou čínské zpravodajské služby. Ta následně zvala předsedu PS Radka Vondráčka, poslance Radima Fialu a Jiřího Kobzu do Pekingu na kontroverzní konferenci Dialog politických stran, kde Čína navazuje zpravodajské vztahy. Žádný z nich se ovšem nakonec nezúčastnil. 

Detail kauzy
Snahy PPF o ovlivňování české politiky a veřejného mínění ve prospěch Číny

Skupina PPF kvůli svým obchodním zájmům v Číně usilovala o ovlivňování veřejného mínění ve prospěch Číny. Společnost Home Credit, která pod PPF spadá, si za tímto účelem najala agenturu C&B Reputation Management. Služeb C&B Reputation Management využíval poslanec za ODS Jan Skopeček nebo poslanec za ANO 2011 Patrik Nacher.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +4
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
 • Vrbětice
  +1
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +2
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +1
 • Energetická závislost na Rusku
  +1
Celkový počet bodů +8
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jan Skopeček
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  +5
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Snahy PPF o ovlivňování české politiky a veřejného mínění ve prospěch Číny
  -4
 • Snahy čínských zpravodajců navázat vztahy s českými politiky
  -5
 • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
  -4
Celkový počet bodů -8
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Jan Skopeček
Spolustraníci