Bio

Rudolf Salvetr v politice působí od roku 1998, kdy byl zvolen zastupitelem a radním města Klatovy. Od roku 2006 je starostou tamtéž, nyní již za ODS, zároveň od roku 2020 zastává funkci náměstka hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen v roce 2021, nyní místopředsedá volebnímu výboru a zastává pozici řadového člena ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Působí také ve společnostech Šumavské vodovody a kanalizace a Zimní stadion Klatovy. Dříve pracoval jako ředitel základní školy.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu se dlouhodobě potýká s ruským vlivem, což vedlo poslance Jakuba Jandu (ODS) a jeho spolustraníky k opakovaným snahám o ukončení státního financování spolku. Mezi pochybení, která se zasloužila o odebrání státní dotace ČSBS, patří nejen podezřelé nakládání se státními penězi a sporná rozhodnutí vedení spolku, ale zejména jeho napojení na Rusko, které nejvíce krystalizuje v předsedovi spolku Jaroslavu Vodičkovi. Ten kromě jiného otevřeně podpořil anexi Krymu a setkával se s ruskými zpravodajci s diplomatickým krytím.

Detail kauzy
Rudolf Salvetr a jeho cesta do Číny v roce 2015

Rudolf Salvetr se v dubnu 2015 jako jeden ze zástupců Plzeňského kraje zúčastnil české delegace do Číny, která si kladla za cíl posílení spolupráce v oblastech mezinárodního obchodu, cestovního ruchu, vzdělávání, kultury a průmyslu. Přestože to nemusí být na první pohled patrné, podobné cesty mohou představovat bezpečnostní riziko, protože se politici vystavují většímu působení zpravodajských služeb Čínské lidové republiky.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +10
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu
  +2
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +1
Celkový počet bodů +14
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Rudolf Salvetr
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Rudolf Salvetr a jeho cesta do Číny v roce 2015
  -8
Celkový počet bodů -8
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Rudolf Salvetr
Spolustraníci