Bio

Václav Král pracuje jako manažer. Od roku 2017 působí jako předseda představenstva v Teplárně České Budějovice a také pracuje ve společnosti ZEVO Vráto. Je členem výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. Do ODS vstoupil v roce 2003 a mezi lety 2008 a 2012 byl zastupitelem Jihočeského kraje, kde krátce působil i jako radní pro regionální rozvoj, investiční činnost, dopravní obslužnost a silniční hospodářství, územní plánování a stavební a územní řízení. Do Sněmovny byl zvolený v roce 2021 a zasedá v kontrolním výboru a ve výboru pro životní prostředí.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze

Vnitropolitické dění i vnější expanzivní politika Ruské federace, z níž byla do začátku invaze na Ukrajinu nejviditelnější anexe Krymu, budí již mnoho let pozornost celého světa. Napříč většinou politických stran panuje shoda v odsuzujícím přístupu k ruské agresi a nedodržování lidských práv a svobod uvnitř státu, ale najde se i malá skupina poslanců, kteří politiku Kremlu a prezidenta Vladimíra Putina obdivují a hájí.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +5
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze
  -1
Celkový počet bodů +4
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Václav Král
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
  -4
Celkový počet bodů -4
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Václav Král
Spolustraníci