Volební kraj:
Moravskoslezský kraj
Politická strana:
Starostové a nezávislí
Výbory:
Volební výbor
Výbor pro bezpečnost
Petr Letocha je od roku 2018 městským zastupitelem v Karviné a v roce 2021 byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Ve sněmovně zasedá ve Výboru pro bezpečnost a Volebním výboru. Profesně se zabývá marketingem, v letech 2004-2007 byl například marketingovým poradcem ve společnosti Seznam.cz.
Bezpečnostní informační služba (BIS) je kontrarozvědná zpravodajská služba s působností na území České republiky (ČR). Jejím posláním je chránit občany a ČR před nejrůznějšími hrozbami od terorismu až po špionáž cizích států. Každý rok vydává veřejnou výroční zprávu o své činnosti, díky čemuž ji mohou kontrolovat i občané. Neveřejná a mnohem podrobnější zpráva je určena pouze úzkému okruhu adresátů z pater vrcholných představitelů státu. BIS a její práce je zcela zásadní pro bezpečnost České republiky a jejích občanů.
Česká republika čelí od roku 2014 dlouhodobé dezinformační kampani ze strany Ruské federace, která tyto dezinformaci šíří zejména díky řadě prokremelských webů. S ruskou invazí do Ukrajiny nicméně přišel v této oblasti podstatný zlom, neboť došlo k první blokaci těchto webů. Krok vyvolal politickou diskuzi nad oprávněností takového kroku, přičemž pro se vyslovovali poslanci vládní koalice, zatímco opoziční poslanci, především z řad SPD se vyjadřovali proti.
Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.
V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.
Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.
Barbora Urbanová
Eliška Olšáková
Hana Naiclerová
Jan Berki
Jan Kuchař
Jan Lacina
Jana Krutáková
Jarmila Levko Pešlová
Jiří Hájek
Josef Bernard
Josef Cogan
Josef Flek
Jozef Síkela
Lucie Potůčková
Lukáš Vlček
Martin Exner
Martin Hájek
Michael Rataj
Michaela Opltová
Michaela Šebelová
Mikuláš Bek
Milada Voborská
Ondřej Lochman
Pavla Pivoňka Vaňková
Petr Gazdík
Petr Liška
Petra Quittová
Roman Bělor
Tomáš Dubský
Tomáš Müller
Věra Kovářová
Viktor Vojtko
Vít Rakušan
Vladimír Balaš