Bio

Jozef Síkela je v současné době ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Petra Fialy. Dlouhá léta pracoval v bankovním sektoru, kde zastával různé pozice v oblasti řízení úvěrových rizik a podnikového bankovnictví. V roce 2006 se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele Erste Bank v Ukrajině, v roce 2009 generálním ředitelem. V letech 2010 až 2015 pak působil jako generální ředitel Slovenské spořitelny.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Čínské vazby poradce ministra Jozefa Síkely

Mezi poradce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely patří od ledna 2022 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, který má minimálně od doby svého působení na Úřadu vlády a spolupráce s ČSSD vazby na Čínskou lidovou republiku. Ta může mít skrze Prouzu přístup k neveřejným informacím nejen z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Detail kauzy
Energetická závislost na Rusku

Ruská invaze do Ukrajiny spustila intenzivní debatu o nutnosti diverzifikace českých zdrojů energií, které byly dosud závislé na ruských dodavatelích. Vláda Petra Fialy připravila a za přispění ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i aplikovala několik opatření, která mají snížit naši závislost na Rusku. Podporu našla zejména u vládních stran, proti jejich rozhodnutím se pak postavila hlavně SPD.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +2
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +1.5
 • Veřejné postoje k protiruským sankcím
  +2
 • Energetická závislost na Rusku
  +7
Celkový počet bodů +12.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jozef Síkela
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Čínské vazby poradce ministra Jozefa Síkely
  -4
Celkový počet bodů -4
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Jozef Síkela
Spolustraníci