Bio

Josef Bernard je bývalým hejtmanem Plzeňského kraje a v současnosti od roku 2016 krajským zastupitelem. Do Poslanecké sněmovny se dostal v roce 2021 a zasedá ve Výboru pro životní prostředí a v Rozpočtovém výboru, jemuž předsedá. Během protestů proti komunistickému režimu v roce 1989 pomáhal aktivizovat zaměstnance Škody a byl zakládajícím členem Občanského fóra Škoda. Mezi lety 2010-2015 působil jako generální ředitel společnosti Škoda Transportation. Až do roku 2020 byl členem ČSSD.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Josef Bernard a jeho budování čínských vazeb v Plzeňském kraji

Josef Bernard z pozice hejtmana Plzeňského kraje přijímal reprezentanty Čínské lidové republiky a politickou záštitou jim otevíral dveře do akademické, ale i podnikatelské sféry, které Čína často zneužívá za účelem špionáže.

Detail kauzy
Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu se dlouhodobě potýká s ruským vlivem, což vedlo poslance Jakuba Jandu (ODS) a jeho spolustraníky k opakovaným snahám o ukončení státního financování spolku. Mezi pochybení, která se zasloužila o odebrání státní dotace ČSBS, patří nejen podezřelé nakládání se státními penězi a sporná rozhodnutí vedení spolku, ale zejména jeho napojení na Rusko, které nejvíce krystalizuje v předsedovi spolku Jaroslavu Vodičkovi. Ten kromě jiného otevřeně podpořil anexi Krymu a setkával se s ruskými zpravodajci s diplomatickým krytím.

Detail kauzy
Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze

Vnitropolitické dění i vnější expanzivní politika Ruské federace, z níž byla do začátku invaze na Ukrajinu nejviditelnější anexe Krymu, budí již mnoho let pozornost celého světa. Napříč většinou politických stran panuje shoda v odsuzujícím přístupu k ruské agresi a nedodržování lidských práv a svobod uvnitř státu, ale najde se i malá skupina poslanců, kteří politiku Kremlu a prezidenta Vladimíra Putina obdivují a hájí.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny je více než dříve zřetelné, že členství České republiky v NATO garantuje naši bezpečnost a chrání nás před ruskou agresí. Většina současné Poslanecké sněmovny tento fakt vnímá a oceňuje, a kromě ruské propagandy u nás podkopává postavení Severoatlantické aliance jen poslanecký klub SPD.

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +7
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Problematické fungování Českého svazu bojovníků za svobodu
  +1
 • Vrbětice
  +1
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +2
 • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
  +1
 • Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze
  +2
Celkový počet bodů +14
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Josef Bernard
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Setkání Josefa Bernarda s představiteli Číny
  -23
Celkový počet bodů -23
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Josef Bernard
Spolustraníci