Jaroslav Foldyna a jeho systematické šíření dezinformací

Výsledky naší analýzy ukazují, že poslanec za SPD Jaroslav Foldyna aktivně šíří dezinformace. Foldyna nejčastěji sdílí dezinformace spojené s Ruskem a jeho agresí vůči Ukrajině. Kromě sdílení různých prokremelských dezinformačních narativů na sociálních sítích Foldyna přispívá do dezinformačních kanálů, jako jsou Raptor-TV nebo Parlamentní listy, kterým Foldyna poskytuje i rozhovory. Raptor-TV je proruský dezinformační kanál, jehož provozovatelem je dezinformátor Žarko Jovanovič. Raptor-TV v minulosti spolupracovala s ruskou televizí Zvezda, například v roce 2020 v reportáži o odstranění sochy maršála Koněva.

Foldyna dlouhodobě zastává řadu proruských názorů na celou řadu témat, včetně schvalování nezákonné anexe Krymu Ruskem. V rozhovoru pro Parlamentní listy mj. uvedl, že „na Krymu v roce 2014 proběhlo další referendum, kdy se lidé opět vyslovili pro to, aby byl Krym na Ukrajině nezávislý, a navíc se stal součástí Ruska. To jsou fakta.“ Referendum na Krymu však bylo zmanipulované ve prospěch anexe Ruskem a za přítomnosti okupačních vojsk na poloostrově.

Konflikt v Ukrajině byl přitom podle Foldyny údajně živen Spojenými státy: „Ač si to chce či nechce někdo přiznat, já nejsem v tomto pokrytec, je to geopolitický konflikt. V pozadí stojí Spojené státy americké a Rusko. V průběhu posledního čtvrtstoletí USA testovaly, kam až mohou dojít. Začalo to Balkánem, skončilo to přidružováním Litvy, Lotyšska, Estonska, Ukrajiny.” Jedná se o nepodložené tvrzení, NATO je obranná aliance a rozhodnutí o vstupu do NATO je na každém jednotlivém státu.

V dalším rozhovoru pro Parlamentní listy  Foldyna šířil nepodložená tvrzení, že „EU chce ve schvalovacím procesu vakcíny Sputnik V poškodit Rusko. Je možné, že EMA nahradí vakcíny Sputnik V neupřesněnou škodlivou látkou.” Proruské postoje zastával mimo jiné i v kauze Vrbětice, o zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích tak například nepravdivě prohlásil, že „na základě víry a politické ideologie odsuzovali komunisté a Hitler. Chci vědět, proč se dostáváme do konfliktu s Ruskem jenom na základě domněnek a nepřímých důkazů.“

Ačkoliv 28. února 2022 Foldyna odsoudil invazi Ruska do Ukrajiny, když jí přirovnal k bombardování Jugoslávie v roce 1999, v květnu již invazi bagatelizoval a z agrese Ruska vůči Ukrajině obvinil v rozhovoru pro Parlamentní listy Spojené státy: „Když mě trefí kámen do hlavy, tak je nepochybné, že jsem byl zasažen kamenem, ale nic víc. Někdo se možná bude zlobit na ten kámen, já spíš na toho, kdo ho hodil, a ještě víc na toho, kdo ho k hodu přiměl. Život, a tedy i politika, je jako kniha. Pokud chcete znát celý příběh, musíte ji přečíst celou, nikoli pouze poslední odstavec poslední stránky.” Rusko je v Ukrajině jasným agresorem, jeho útoky vůči Ukrajině začaly už v roce 2014, kdy nezákonně anektovalo Krym.

Ve stejném rozhovoru mimo jiné zmínil konspirační teorii o údajných amerických laboratořích pro vývoj biologických zbraní v Ukrajině jako jeden z možných důvodů ospravedlňujících ruskou invazi: „Může se například ukázat, že ruské dezinformace o výrobě biologických zbraní, jejichž financování a výrobu na Ukrajině už ovšem mezitím přiznala v Kongresu USA státní tajemnice pro bezpečnost USA Victoria Nulandová, byly opravdu biologické zbraně a že se připravovalo jejich použití proti Rusku.” V Ukrajině se žádné americké laboratoře vyvíjející biologické zbraně nenacházejí.