Vítání ruského motorkářského gangu Noční vlci v České republice

Od roku 2014, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu a ilegálně anektovalo Krym, navštívil Českou republiku několikrát ruský motorkářský gang Noční vlci, který při samotné anexi Krymu asistoval a v rámci svého působení šíří ruskou propagandu.

Poprvé se od ruské agrese objevili Noční vlci v České republice v roce 2015, a to hned dvakrát. V květnu 2015 v rámci své jízdy po Evropě při příležitosti oslav konce druhé světové války a následně i v srpnu, kdy se s nimi setkal poslanec Jaroslav Foldyna.

Tento rituál Foldynova vítání Nočních vlků se následně opakoval po několik dalších let, tedy v roce 2016 a 2017, v roce 2018, kdy se během průjezdu motorkářů slovně střetl s jejich odpůrci, i v roce 2019. Spolu s ním pozdravili Noční vlky i dnes již bývalí poslanci za KSČM Marta Semelová a Zdeněk Ondráček.

Foldyna uvítal Noční vlky i v květnu 2020, kdy se v jeho blízkosti objevil i aktuálně zadržený Miloš Ouřecký, který v minulosti bojoval na Donbase a je obviněný z trestného činu terorismu. Ani to však nevadilo předsedovi SPD Tomio Okamurovi, který tehdy kritizovaného Foldynu v jeho konání podpořil.

V roce 2021 se tradičního průjezdu ČR zúčastnila kvůli koronavirové situaci pouze česká odnož Nočních vlků, nicméně i s tou se Jaroslav Foldyna rád setkal.

Aktivity Nočních vlků však mají v Poslanecké sněmovně i svoje veřejné kritiky. Dlouhodobě mezi ně patří Marek Ženíšek, Vít Rakušan nebo Jana Černochová.