Účast na oslavách konce druhé světové války na ruské ambasádě

Při příležitosti výročí konce druhé světové války pořádá ruské velvyslanectví v Praze každoročně slavnost, na kterou zve mj. i české politiky. Ačkoliv je seznam pozvaných neveřejný, minimálně od roku 2013 se informace o prominentních účastnících objevují v médiích.

Pravidelně se těchto oslav účastní členové SPD jako její předseda Tomio Okamura nebo poslanec Jaroslav Foldyna, který se jich zúčastnil minimálně dvakrát, a to v roce 2016 a 2019. Minimálně v roce 2018 pak ruské velvyslanectví navštívil i poslanec Jaroslav Bašta.

Na ambasádu však v rámci oslav dorazili i někteří poslanci za ANO. Jmenovitě bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který velvyslanectví dle veřejně dostupných fotek navštívil v roce 2018, tak i 2019. V roce 2021 se pak Ruskem organizovaná připomínka konce druhé světové války konala na Olšanském hřbitově, kam Vondráček také zamířil. Kromě Vondráčka se za ANO oslav zúčastnil v roce 2018 i poslanec Stanislav Berkovec.

Až do dubna, respektive května 2021 přitom na ruské ambasádě působilo přes 130 ruských pracovníků s diplomatickým pasem, z nichž až polovinu tvořili dle výročních zpráv BIS důstojníci ruských zpravodajských služeb (SVR, FSB, GRU). Všichni politici, kteří se rozhodli oslavy navštívit, se tak vystavili extrémnímu riziku kompromitace. Jejich návštěva navíc napomohla k legitimizaci ruské agrese nejen na Ukrajině.