Cesta Jaroslava Foldyny do Ruska v rámci delegace Ústeckého kraje v roce 2017

V březnu 2017 vyrazil poslanec Jaroslav Foldyna (v té době jako poslanec a náměstek hejtmana za ČSSD) spolu s dalšími zástupci z vládnoucí koalice Ústeckého kraje – s komunisty a koalicí SPD se Zemanovci – na veletrh cestovního ruchu do Moskvy. Součástí byla i jeho schůzka s náměstkem ruského ministra školství, na níž probírali možnost účasti českých dětí v táboře Artěk, který se nachází na Ruskem okupovaném Krymu.

Delegace tak chtěla navázat na tradici z dob Sovětského svazu, kdy byl tábor místem mezinárodního pionýrského tábora pro děti z komunistických zemí. Následně pak fungoval i v době, kdy Krym kontrolovala již nezávislá Ukrajina a na místo jezdily i vybrané české děti s výbornou známkou z ruštiny. Stejně tak chtěla delegace vyjednat možnost zapojení některých škol a univerzit do výuky ruského jazyka.

Z veřejně dostupných informací není jasné, zda byly aspoň některé plány ústecké delegace nakonec uskutečněny. Faktem však zůstává, že cesta Jaroslava Foldyny do Moskvy se stala jedním z jeho mnoha proruských kroků napomáhajících legitimizaci agresivní politiky Kremlu. Foldyna se navíc cestou do Ruska vystavil riziku kompromitace rukou ruských zpravodajských služeb.