Členství Jaroslava Foldyny v Rytířském řádu sv. Konstantina a Heleny

Poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) byl v roce 2001 jmenován „rytířem“ u samozvaného rytířského pravoslavného Řádu svatého Konstantina a Heleny. Organizace se sídlem v Teplicích a ruskými vazbami nicméně není uznávaná Mezinárodní komisí pro rytířské řády, pravoslavnou církví ani Českou republikou.

Zajímavé je bratrstvo i díky svým členům. V ruské odnoži samozvaného řádu působil například sovětský generál a později poslanec ruské Dumy Valentin Varennikov, jeden z pučistů proti Gorbačovovi, zastánce Stalina a odpůrce NATO.

V české odnoži pak kromě Foldyny figuruje nebo figuroval i bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček či bývalý důstojník komunistické StB s přetrvávajícími vazbami na Rusko Igor Střelec. Jako český velmistr řádu pak působí Eugen Freimann, provozovatel dezinformačního webu Infokurýr, dříve vystupujícího pod názvem Teplický kurýr.

Web publikuje články s jasně prokremelskými narativy, což ukazují i titulky jako Další provokace proti Rusku! V Lotyšsku začíná vojenská cvičení Namejs 2021 za účasti zemí NATO nebo Muniční sklad ve Vrběticích cílem operace ruské GRU? Když se vytváří zpravodajská fabulace, musí se to umět, ale BIS se tohle nikdy nenaučí aneb Proč se vláda tak trestuhodně podřizuje a proč je BIS umožněno trvale klamat a poškozovat národní bezpečnost?

Video z povýšení Jaroslava Foldyny na „rytíře“ z května 2001 je dostupné na webových stránkách organizace.